Čínsky výrobca elektromobilov NIO práve predstavil svoj nový model ET5, ktorý sa hravo zaradí medzi absolútnu špičku svetovej elektromobility a prekoná väčšinu konkurentov. Ako informuje Electrek, jednou z jeho najväčších zbraní je dojazd, ktorý dosahuje až 1 000 km.

Vážny konkurent Tesly?

Tento nový sedan dosahuje podľa čínskeho hodnotenia CLTC až 1 000 km, pričom jeho cena sa v Číne pohybuje už od 41 000 amerických dolárov, teda 35 600 €, čím sa môže stať vážnym konkurentom Tesly, kde má v Číne veľmi dobré zastúpenie na trhu.

ET5 dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 4,3 sekundy a so štandardnou batériou, ktorej kapacita sa pohybuje na úrovni 75 kWh, dosahuje dojazd cez 550 km. Vo vyššej verzii s batériou o veľkosti 100 kWh je to až 700 km a s neuveriteľnou 150 kWh batériou až spomínaných 1 000 km.

NIO

Ako v tlačovej správe píše NIO, model ET5 je navrhnutý tak, aby spĺňal aj európske a americké štandardy bezpečnosti a s veľmi nízkym ťažiskom, ktoré je pre elektromobily vďaka ťažkej batérii v podlahe typické, značne prekonáva aj požiadavky na odolnosť proti prevráteniu.

Väčší ET7 príde skôr

NIO zároveň s novým modelom oznámil aj detaily o väčšom sedane ET7, ktorého prvé kusy má firma začať dodávať už v marci 2022, pričom dodávky ET5 očakávajú v septembri 2022. ET7 ponúka ešte ohromujúcejšie zrýchlenie z 0 na 100 km/h a to len za 3,8 s.

NIO sa môže čoskoro pýšiť aj úctyhodnou infraštruktúrou, keďže do konca roka 2022 bude mať až 1 300 staníc na rýchlu výmenu batérií, pričom prvú z nich má dokonca už aj v Európe a mnoho ich ešte pribudne.

NIO

Okrem staníc na výmenu batérií však firma buduje aj klasické nabíjačky a vysokorýchlostných postaví do konca roka 2022 až 6 000 len v rámci Číny. Práve výmenou batérií je však NIO známy a jedna stanica dokáže vykonať za deň až 312 výmen.

Továreň postaví vedľa nás

NIO vďaka svojmu netradičnému prístupu k elektromobilom rapídne napreduje, o čom svedčí aj jeho plán výstavby prvej európskej továrne, ktorá vyrastie v Poľsku. Dôvodom totiž je, že chce na našom kontinente poriadne expandovať.

NIO

V rámci tohto udomácňovania sa na európskom trhu už v roku 2022 ponúkne svoj vlajkový sedan ET7 aj u nás a okrem Nórska sa už chystá aj do Nemecka či Holandska, kde sú elektromobily pomerne populárne, aspoň v porovnaní s inými európskymi krajinami.

Na náš trh momentálne NIO predáva svoj model luxusného SUV ES8, ktoré ponúka rovnako ohromný dojazd a najvyššie verzie sú vybavené práve batériou s kapacitou 150 kWh. Ako však informuje NIO na svojej webovej stránke, do Európy sa zatiaľ modely s tak obrovskou batériou nedodávajú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú