Dubaj môžeme neoficiálne považovať za vôbec najpokročilejšie mesto sveta. Vďaka používaniu technológií, o ktorých sa väčšine ostatných miest ani nesníva, ponúka aj dávku futurizmu.

Doprava ako z ďalekej budúcnosti

Zatiaľ čo v mnohých mestách policajti zatiaľ iba začínajú jazdiť na elektrických autách, Dubaj už myslí na ďalší krok v spôsobe dopravy. Vzniknúť má akási letecká polícia, ktorej príslušníci budú jazdiť na hoverbikoch, teda na „vznášajúcich sa bicykloch“.

Nenechaj si ujsť
Historicky prvý lietajúci motocykel od ruského startupu ponúka doteraz nevídaný zážitok

Konkrétne sa povráva o modeli Hoversurf Scorpion-3, ktorého prototyp bol tento rok predstavený ruským start-upom. Vozidlo vyzerá ako hybrid medzi klasickým motocyklom a dronom.

Sú tu však isté obmedzenia

Napriek tomu, že táto technológia dopravy je naozaj futuristická, disponuje aj niekoľkými obmedzeniami. Tým prvým a zároveň najväčším je, že hoverbike je stále iba vo fáze prototypu a jeho vývoj ešte nejakú dobu potrvá. Ďalším obmedzením je aj výdrž batérie, keďže hoverbike vydrží nosiť jednu osobu maximálnou rýchlosťou 70 km/h len po dobu 25 minút. Počas testovania sa spoločnosti podarilo dostať vozidlo do výšky až 28.5 metrov, no policajti na nich budú môcť z bezpečnostných dôvodov jazdiť maximálne v 5-metrovej výške.

Využitie ešte hľadajú

Dubajskú políciu ešte čaká veľa testovaní, počas ktorých budú pre hoverbiky hľadať najvhodnejšie využitie. Vďaka lietaniu by na nich napríklad mohli chodiť do ťažko dostupných miest alebo sa vyhýbať dopravným zápcham. Pokiaľ si spomínané hoverbiky ešte nevidel, odporúčame, aby si si pozrel video vyššie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom