Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Hlavný konštruktér rakiet Soyuz Jevgenij Mikrin bol pozitívne testovaný na koronavírus. Pre okolnosti okolo nedávneho štartu rakety na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS tak mohol potenciálne nakaziť niekoho z posádky. Podľa ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos je však kontaminácia ISS vylúčená, informoval portál Space.

Rusi vylúčili kontamináciu stanice

Ako informovala ruská agentúra TASS, hlavný konštruktér a zástupca generálneho riaditeľa ruskej spoločnosti Energia, ktorá je výrobcom známych rakiet Soyuz, Jevgenij Mikrin, bol pozitívne testovaný na koronavírus. Mikrin bol prítomný na nedávnom štarte rakety Soyuz MS-16, ktorá 9. apríla vyniesla troch astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Zobraziť celú galériu (2)
Posádky expedícii 62 a 63 na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS / Zdroj: NASA

Podľa New York Post bol konštruktér videný pomerne blízko šéfa Roskosmosu Dmitrija Rogozina, ktorý bol pred štartom v kontakte so samotnými astronautmi a mohol tak potenciálne preniesť nákazu na posádku ISS.

Zobraziť celú galériu (2)
Štart rakety Soyuz MS-16 s posádkou expedície číslo 63 / Zdroj: NASA

Napriek obavám však predstavitelia Roskosmosu pre portál Space uviedli, že neexistuje žiadna šanca prenosu nákazy na Medzinárodnú vesmírnu stanicu alebo medzi iných pracovníkov agentúry. Podľa dostupných informácií nebol pravdepodobne pozitívne testovaný ani Rogozin.

„Potenciálna kontaminácia ISS je nemožná, pretože počet pracovníkov zapojených do súvisiacich operácií bol minimalizovaný. Čo sa zapojených pracovníkov týka, tí dodržiavajú najprísnejšie pravidlá a preventívne opatrenia, aby zabránili možnému ohrozeniu posádok.“, informovala tlačová kancelária Roskosmosu americký portál.

Obavy vyvrátila aj NASA

Vyjadrenia ruskej agentúry podporila aj NASA, ktorá potvrdila, že obe spoločnosti prijali bezpečnostné opatrenia tak, aby zabezpečili, že všetok personál bude pred infekciou chránený. Posádka rakety Soyuz MS-16 bola dokonca už niekoľko týždňov pred štartom umiestnená do prísnej karantény spolu so svojimi tímami lekárov.

NASA tiež neplánuje na Medzinárodnú vesmírnu stanicu posielať žiadne testy na koronavírus. „Udržiavame na palube ISS mohutnú zásobu lekárskeho vybavenia na liečbu rôznych chorôb, ale momentálne nemáme schopnosť vykonávať testy na infekčné vírusy.“, uviedol pre Space tlačový zástupca americkej agentúry Dan Huot.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú