Rok 2021 je v plnom prúde a aj keď to nevyzerá, žeby sa sklady s novými konzolami alebo počítačovým hardvérom mali čoskoro naplniť, vývojári na vavrínoch nezaspali. Herné štúdia nám tento rok už stihli dodať niekoľko kandidátov na hru roka, no stále je to nič v porovnaním s tým, čo nás ešte len čaká.

Biomutant – 25.mája

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Nesmierne očakávanou novinkoéu a zároveň aj debutom švédskeho vývojárskeho štúdia Experiment 101 je akcia z pohľadu tretej osoby Biomutant zasadená do otvoreného sveta. Hlavným ťahákom hry je špecifické univerzum, kde sa hráč vžije do kože zmutovaných zvierat.

Nebudú chýbať jednoduchšie RPG prvky, vylepšovanie postavy, intenzívne boje, či plošinové pasáže. Hru zmietal komplikovaný vývoj a niekoľko odkladov, no vo finále vyzerý Biomutant naozaj úchvatne.

Final Fantasy VII Remake Intergrade – 10. júna

Platforma: PS5

Kompletná a ešte o niekoľko herných a príbehových mechaník rozšírená edícia jedného z najočakávanejších remakov storočia príde 10. júna ako exkluzivita na PS5.

Novinkou vedľa lepšieho vizuálu ušitého na mieru PS5 bude špeciálna epizóda Intermission odhaľujúca obľúbenkyňu pôvodnej hry z roku 1997, Yuffie, ktorá v pôvodnom remaku vydanom minulý rok pre PS4 nebola.

Ratchet & Clank: Rift Apart – 11. júna

Platforma: PS5

Rift Apart je rozhodne najočakávanejšou exkluzivitou PS5 pre tento rok. Opäť sa v nej vžijeme do kože Ratcheta, ktorému bude tentokrát vo vybraných príbehových pasážach sekundovať druhý Lombax s menom Rivet. Najväčšou prednosťou titulu bude preskakovanie medzi galaxiami v reálnom čase, využívajúce naplno rýchlosť SSD novej konzoly.

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD – 16. júla

Platforma: Nintendo Switch

Nintendo po trojici graficky vylepšených hier s Mariom pokračuje v trende HD remasterov aj so sériou The Legend of Zelda. Skyward Sword je jeden zo slabších kúskov ságy vydaný ešte pre Nintendo Wii.

Vynovená verzia ale prinesie úplne novú ovládaciu škálu, ktorá snáď vyrieši najväčší zápor pôvodnej hry. Skyward Sword sa totiž až príliš orientoval na pohybové ovládanie vtedy novej periférie Motion Plus, čo mnohým hráčov v roku 2011 nebolo po chuti.

King’s Bounty II – 24. augusta

Platformy: PC, Nintendo Switch, PS4, Xbox One

Legendárny duchovný nástupca ťahových stratégií HOMAM sa po dlhých rokoch na čakačke dočká svojho priameho pokračovania. Už z podstaty žánru odporúčame na tento titul vyhradiť si niekoľko týždňov, keďže vybudovanie tých najschopnejších miest, pevností a armád zhltne fanúšikom aj poslednú minútu voľného času. Hlášku „ešte jedno kolo a končím“ si budeme opakovať už koncom prázdnin.

Life Is Strange: True Colors – 10. september

Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X a S, Google Stadia

Pomimo rozmýšľania a akcie si hráči nájdu čas na jeseň aj na príbehovku zo série Life Is Strange. Tentokrát budeme hrať za postavu Alexy Chen, ktorá je strápená nešťastným detstvom.

Umelecky poňatá príbehová adventúra bude balansovať medzi životom tínedžera a nadprirodzenom v podobe schopnosti hlavnej postavy čítať myšlienky. True Colors drasticky vybočuje z príbehovej linky pôvodného Life Is Strange, pričom sa len minimalisticky prepája na prequel Before the Storm.

Deathloop – 14. septembra

Platformy: Ročná exkluzivita PS5 a tak PC

Na Deathloop sa tešíme už od jeho odhalenia spolu s PS5. Dlhé mesiace sme predpokladali, že pôjde o plnohodnotnú exkluzivitu tejto platformy, no nedávne informácie inklinujú, že sa po roku frenetická akcia s dôrazom na hru viacerých hráčov dostane aj na počítače.

Hlavnými poznávacími znakmi Deathloop je neustále opakujúci sa sled udalostí v časovej slučke. Za hrou stoja skúsení vývojári z Arkane Studios, ktorí sa v minulosti preslávili najmä vynikajúco hodnotenou dvojicou hier Dishonored.

Ghostwire: Tokyo – niekedy v októbri

Platformy: PC, PS5 a koncom budúceho roka aj pre Xbox One, Xbox Series X a S

S odhalením PS5 sa ukázala aj pomerne výstredná hra z pohľadu vlastných očí, Ghostwire: Tokyo. Ako už názov napovedá, hlavný prvok atmosféry bude tvoriť preskúmavanie Tokya po bližšie nepriblíženej katastrofe.

Obyvateľstvo sa vyparilo a po uliciach veľkomesta sa premávajú len blúdiace duše, ktoré hlavný hrdina likviduje kombináciou kontaktného bojového umenia s paranormálnymi schopnosťami.

Age of Empires IV – niekedy v druhej polovici roka

Platforma: PC

Bez absolútneho dátumu vydania mieri na počítače aj štvrtý diel jednej z najdôležitejších hier žánru realtime stratégií, Age of Empires. Ako viaceré hry na tomto zozname, aj Age of Empires IV zmieta pomerne komplikovaný vývoj, pričom hráči vydanie hry očakávajú už od roku 2017.

Príbehová kampaň bude zasadená do stredoveku, konkrétne do obdobia dobývania Anglicka Normanmi. Podľa všetkého sa hra prikloní ku koreňom ikonickej dvojky, kde sa bude ešte väčšmi dbať na správu surovín.

Battlefield 6 – niekedy koncom roka

Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X a S

Posledné Battlefieldy sa vrátili ku koreňom značky, a teda do období prvých dvoch svetových vojen. Očakávaná šestka, s bližšie nepriblíženým dátumom vydania, sa má naopak najviac podobať tretiemu a štvrtému dielu, ktoré sa vedľa modernej doby vyznačovali aj o niečo menej realistickou hrateľnosťou.

Tohtoročná novinka prinesie ešte radikálnejšiu deštrukciu okolia, ale aj prírodné katastrofy. Dice, štúdio stojace za hrami, sľubuje, že aj napriek prítomnosti na starých konzolách sa môžeme tešiť na pravý next-gen zážitok.

Diablo II: Resurrected – niekedy v druhej polovici roka

Platformy: PC, Nintendo Switch, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X a S

Spasí zahrabanú reputáciu Blizzardu znovuzrodenie legendárneho druhého Diabla? Všetko nasvedčuje tomu, že áno. Verziu Resurrected dostalo do vienka štúdio, ktoré stálo za kvalitnými prerábkami prvých troch Crashov, či kolekcie Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Diablo II sa prvýkrát vo svojej histórii pozrie aj mimo PC. Snáď ešte tento rok.

Far Cry 6 – leto, najneskôr jeseň

Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X a S, Google Stadia

Ubisoft pokračuje v nastolenom trende akcií zasadených do otvorených svetov, vydávaných s relatívne identickým časovým odstupom. Po dvoch rokoch nás čaká šiesty Far Cry, ktorý nebyť aktuálnej pandémie už máme dávno odohraný.

Najväčším ťahákom bude charizmatický hlavný záporák, ktorému v šestke prepožičia svoj vizuál, dabing, ale aj mimiku obľúbený Giancarlo Esposito. Toho si väčšina sveta pamätá ako Gusa Fringa z Breaking Bad.

Halo Infinite – niekedy v druhej polovici roka

Platformy: PC, Xbox One, Xbox Series X a S

Modlíme sa, aby Halo Infinite nakoniec dopadlo aspoň tak dobre, ako posledné regulárne diely. Hra totiž mala vyjsť súčasne s novými konzolami Microsotu minulý november, no pravdepodobne aj vďaka kritike hráčov došlo k ďalšiemu preloženiu.

Infinite sľubuje doteraz najväčšie scenérie a ešte bližší pohľad na ikonu značky, Master Chiefa. Aj napriek tomu, že hra mala vyjsť už koncom minulého roka, presný dátum vydania známy nie je.

Horizon Forbidden West – niekedy v druhej polovici roka

Platformy: PS4, PS5

Horizon Zero Dawn bola dlhé roky jednou z najlepších PS4 exkluzivít, teda až do momentu, kedy svojou prítomnosťou poctila aj hráčov na počítačoch. Jej pokračovanie, odhalené spolu s PS5, vyzerá z prvých ukážok ešte megalomanskejšie ako debut, a to aj vďaka zameraniu sa na podmorský svet.

Aj keď hra má vyjsť niekedy v lete, respektíve na jeseň tohto roka, presný dátum vydania zatiaľ nepoznáme. Zároveň dúfame, že finálnu technickú stránku zbytočne nedrží vzadu minulá generácia, keďže pokračovanie má vyjsť súčasne ako na PS5, tak aj PS4.

Psychonauts 2 – pravdepodobne ešte tento rok

Platformy: PC, PS4, Xbox One, Xbox Series X a S

Prvý diel Psychonauts z roku 2005 je jednou z najviac nedocenených hier videoherného biznisu. Hra v tej dobe ponúkla vycibrenú plošinovkovú hrateľnosť, obohatenú o netradičné univerzum, stavajúce na netradičných charakteroch, ich špeciálnych schopnostiach a všadeprítomnom humore.

Aj napriek kvalitám originálu o predajný trhák nešlo, a preto štúdio o pokračovaní vtedy ani nechcelo počuť. Našťastie po vyše dekáde došlo k jeho ohláseniu, a to rovno od pôvodných tvorcov Double Fine. Tohtoročný dátum vydania priblížený nie je.

System Shock – pravdepodobne už na jeseň

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Fanúšikmi série vyžiadaná prerábka prvého System Shocku snáď uzrie svetlo sveta ešte tento rok. Vo svojej podstate ide o zakladateľa žánru komplexnejších akcií z pohľadu vlastnej perspektívy, kde veľkú rolu zohrávajú RPG prvky a hlboký príbeh.

Aj keď sa do pamätí hráčov zapísal najmä druhý diel, nemôžeme zabudnúť ani na legendárny debut, ktorý postavil pevné základy hier ako Bioshock alebo Deus Ex.

Rok v duchu portov pre PS5 Xbox Series X/S

Herný biznis sa už od začiatku roka orientuje na aktualizovanie starších hier, s cieľom vylepšenia ich vizuálu a najmä výkonu za použitia vynoveného hardvéru.

Microsoft

Na PS5 a Xbox Series X a S mieri mimo iné aj vylepšený Cyberpunk 2077, ktorý snáď príde už so všetkými záplatami, kompletná kolekcia tretieho Zaklínača v úplne novej grafike za využitia ray tracingu a piate GTA, o ktorom sme od uvedenia PS5 prakticky nič nové nepočuli.

Podľa posledných správ, EA stihne tento rok aj vynovenú verziu jednej zo svojich najlepších hier posledných rokov, Star Wars Jedi: Fallen Order. Žiaľ, ani pri jednom titule zo spomínaných nemáme dátum vydania.

Na čo čakáme, no s veľkou pravdepodobnosťou to tento rok nepríde?

Posledné týždne v hernom svete rezonujú informácie o priamom pokračovaní vynikajúcej akcie zasadenej do okolia Pripiate, S.T.A.L.K.E.R. Hra po vyšliapanom chodníčku bude pokračovať po vyše desiatich rokoch, podľa všetkého (aspoň časovo) exkluzívne na nových konzolách od Microsoftu. Vzhľadom na povahu doterajšieho vývoja neveríme, že S.T.A.L.K.E.R. 2 stihne prísť k hráčom ešte v roku 2021.

Sony

Rovnako ako neveríme, že nás na PS5 stihne navštíviť Kratos v pokračovaní God of War s podtitulom Ragnarok. Vieme, že práce na hre sú v plnom prúde, a to vďaka krátkej a zároveň nič neprezradzujúcej ukážke. Aj skrz to by sme si na God of War: Ragnarok skôr vyhradili budúci rok.

Na jednej z posledných konferencií sa mihla aj nová Forza Motosport. Malo by ísť o priame pokračovanie ságy simulátorov (posledného dielu sme sa dočkali v roku 2017). Vzhľadom na absentujúce informácie o očakávanom ôsmom pokračovaní si nedovolíme tvrdiť, že hra sa dostane na Xbox Series X / S tento rok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP