Kybernetické útoky a hackeri sa už objavujú aj v súvislosti s koronavírusom a snažia sa ukradnúť citlivé informácie. Boli napadnuté inštitúcie, ktoré pracujú na vytvorení vakcíny proti koronavírusu, informuje BBC.

Zahraničné špionážne agentúry sa snažia zistiť informácie o výskume a prácach na vakcíne proti koronavírusu. Bill Evanina, riaditeľ Národného strediska kontrarozviedky a bezpečnosti v USA  uviedol, že vláda varovala lekárske organizácie venujúce sa výskumu pred možnými rizikami.

Bezpečnostné zdroje Spojeného Kráľovstva si taktiež všimli podozrivú aktivitu. Podľa Daily Mail boli britské inštitúcie vystavené kybernetickým útokom z Ruska a Iránu.

Hackeri sa zamerali na britské univerzity, ktoré sa pokúšajú vyrábať vakcíny či testovacie súpravy, ako aj na vedcov a lekárov, ktorí študujú a zisťujú informácie o víruse.

To, či sa potvrdili prípady ukradnutých údajov Bill Evanina neprezradil, pričom Národná zdravotná služba Spojeného Kráľovstva (NHS) nezaznamenala úspešný žiaden významný útok.

„Pracujeme na tom, aby sa zabezpečila ochrana všetkých výskumov a údajov. Očakávame, že zahraničné spravodajské služby, vrátane Čínskej komunistickej strany, sa budú snažiť získať to, na čom pracujeme“, uviedol Bill Evanina.

Tobias Ellwood, riaditeľ Obranného výboru v Spojenom Kráľovstve uviedol, že Británia by nemala váhať s primeranými opatreniami  a dodal, že výskumy spojené s Covid-19 poskytujú dokonalý priestor na uskutočňovanie kybernetických útokov.

Minulý mesiac sa napríklad objavili informácie, kedy pred hrozbou útokov na počítačové systémy nemocníc varoval český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB), ako aj ministerstvo zdravotníctva, o ktorých sme písali v samostatnom článku.

Na ochranu NHS pred kybernetickými útokmi bolo navrhnuté Vládne komunikačné ústredie (GCHQ), britská vládna a špionážna organizácia. Minister zdravotníctva Matthew John David Hancock vydal smernicu, ktorá dáva agentúre právomoci v oblasti IT siete NHS na boj proti zločineckým gangom a cudzím špiónom.

Národné stredisko pre kybernetickú bezpečnosť (NCSC) od začiatku pandémie zachytilo viac ako 2000 online podvodov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP