Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo uviedol, že Spojené štáty sú znepokojené hrozbou kybernetických útokov na české nemocnice v čase, keď svet bojuje s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie amerického rezortu diplomacie zverejneného na Twitteri.

Vo štvrtok pred hrozbou útokov na počítačové systémy nemocníc varoval český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB), ako aj ministerstvo zdravotníctva.

„Vyzývame dotyčnú osobu, aby sa vyvarovala škodlivých kybernetických aktivít namierených proti českému zdravotníctvu a podobnej infraštruktúre na iných miestach. Každý, kto takéto kroky podnikne, by mal počítať s následkami,“ uvádza sa vo vyhlásení amerického ministerstva zahraničných vecí.

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch v piatok uviedol, že situácia je zatiaľ pokojná, avšak podobné situácie sa berú veľmi vážne. Cieľmi pokusov o hackerské útoky sa v minulosti stali napr. Fakultná nemocnica Olomouc, Fakultná nemocnica Ostrava či Nemocnice Pardubického kraja. Všetky útoky sa doposiaľ podarilo odraziť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú