V minulom roku Európska komisia vyjadrila znepokojenie z toho, že Android smartfóny majú väčšinou ako predvolené aplikácie na vyhľadávanie a prezeranie internetu produkty spoločnosti Google. Okrem toho malo byť problémom aj to, že tieto aplikácie boli predvolené na domovskej obrazovke. 

Aj keď sa proti tomuto spoločnosť Google ohradila a poukázala na to, že Android vytvára pre používateľov viac možností a nie menej. Ako však informuje vo svojom blogu, nakoniec sa spoločnosť rozhodla pristúpiť k zmenám, ktoré však budú dostupné len pre Európu, nakoľko nariadenie komisie je platné len pre naše územie.

Možnosť voľby už na začiatku

Používateľom systému Android boli vždy umožnené, aby si svoje zariadenia vedeli do veľkej miery personalizovať a prispôsobiť si ich podľa vlastných predstáv a potrieb. To zahrňuje celú radu možností od výberu tapety, až po zásahy, ku ktorým je potrebné získať root oprávnenia.

Patrí tu tiež výber predvolených aplikácií či už na pozeranie videa, prehliadanie internetu a ďalších. Na základe rozhodnutia Európskej komisie sa spoločnosť Google rozhodla, že používateľom bude zobrazovať nové obrazovky, kde si budú môcť vybrať predvolený nástroj na vyhľadávanie na webe a na prehliadanie internetu.

Google

Tieto obrazovky sa budú zobrazovať pri prvom otvorení Google Play a to aj používateľom, ktorí smartfón používajú dlhšie. Prvá obrazovka bude slúžiť na výber nástroje na prehliadanie obsahu na webe a tá ďalšia zas na výber prehliadača. Zobrazované možnosti sa budú líšiť v závislosti na jednotlivých krajinách. To, ktoré aplikácie budú zobrazené závisí na ich popularite a budú zoradené v náhodnom poradí.

možnosť zmeny vyhľadávacích nástrojov a prehliadača
Google

Prečítaj si tiež
Google Mapy budú ešte pokročilejšie: Prinesú funkciu, ktorá ušetrí čas aj peniaze

Ak sa nainštaluje ďalšia vyhľadávacia aplikácia, pri spustení prehliadača sa zobrazí používateľovi výzva, aby si to v nastaveniach mohol zmeniť. Tieto obrazovky sa k používateľom dostanú v nasledujúcich týždňoch a ako bolo spomenuté, zobrazia sa každému majiteľovi smartfónu so systémom Android.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom