Pre prehliadač Chrome existuje množstvo najrôznejších doplnkov, ktoré nájdeme v oficiálnom obchode. Mnoho z nich pritom vyvíjajú programátori tretej strany, no z času na čas prinesie nejaký nový doplnok aj sám Google. Do obchodu Chrome Web Store nedávno pribudol nový doplnok, ktorý uľahčí prepojenie odkazu s konkrétnym textom v článku, informuje XDA-Developers.

Doplnky a najmä oficiálny obchod pre prehliadač Chrome sa stali pred pár dňami terčom kritiky, keď sa ukázalo, že sa v ponuke nachádzali desiatky škodlivých doplnkov, ktoré ohrozili bezpečnosť používateľov a ich súkromia.

Napriek snahe Googlu sa tak do Chrome Web Store dostali pod falošnými identitami vývojárov doplnky, ktoré kradli históriu prehliadania, prihlasovacie údaje a množstvo ďalších dát. Detailnejšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

Neskôr však Google do svojho obchodu zaradil nový doplnok Link to Text Fragment, u ktorého je zaručené, že je neškodný.

Prečítaj si tiež 
Už žiadne dlhé URL adresy webov. Google skúša v Chrome nové zobrazovanie kvôli bezpečnosti

Chrome dostal užitočný doplnok

Pochádza totiž priamo od vývojárov spoločnosti a jeho úlohou je uľahčiť používateľovi zdieľanie konkrétnej časti textu na webe prepojením odkazu. V praxi to teda funguje tak, že miesto zdieľania celého článku bude do správy pre adresáta prepojený len odkaz na konkrétny odsek alebo text. Pri vyznačení textu v prehliadači a pravom kliknutí myši sa zobrazí možnosť „Copy Link to Selected Text“.

Takto vyzerá vytvorenie prepojenia s vybraným textom na webe, Zdroj: Screenshot/FonTech

Pokiaľ si niekto následne otvorí vytvorený odkaz v prehliadači Chrome alebo inom prehliadači s jadrom Chromium, web sa načíta priamo na mieste, kde bol vytvorený odkaz pre vybraný text. Ten sa potom zobrazí so žltým podfarbením. Tento doplnok využíva nedávno pridanú funkciu Textové fragmenty, ktoré v URL adrese pridávajú dodatočné informácie za znakom „#“, aby bol používateľ po otvorení odkazu navigovaný priamo na konkrétnu časť stránky.

A takto vyzerá podfarbený text po otvorení vytvoreného odkazu s prepojením. Zdroj: Screenshot/FonTech

Najnovší doplnok od Googlu pre takéto prepojenie textu s odkazom pritom funguje v prehliadači Chrome od verzie 80 a využiť ho je možné aj vo verzii pre Android smartfóny, informuje The Verge. Pravdaže, doplnok funguje rovnako aj v prehliadači Microsoft Edge, ktorý je taktiež založený na jadre Chromium a umožňuje pridanie doplnkov aj priamo z Chrome Web Store.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom