Ruský úrad pre dohľad nad médiami Roscomnadzor požiadal spoločnosť Google, aby zastavila „propagovanie“ živých vysielaní z prostredia protestov v Moskve. Tie sa opakovane konajú už niekoľko týždňov a ich cieľom je dosiahnuť slobodné voľby – informuje Reuters

Protestov sa zúčastňuje niekoľko desiatok tisíc ľudí a ide o jeden z najväčších protestov za posledné desaťročie. Cieľom demonštrantov je dosiahnuť slobodné voľby zákonodarcov hlavného mesta Ruska – Moskvy. Udalosť naživo vysielalo niekoľko kanálov na platforme YouTube, čo sa nepáči ruskému úradu Roscomnadzor. Tá od spoločnosti Google vyžaduje, aby na tieto videá neupozorňovala, nakoľko ide o nezákonné protesty s cieľom narušiť voľby.

Narušenie suverenity štátu

Ak tak Google neučiní, Rusko to bude považovať za zlyhanie a zásah do suverenity štátu. Okrem toho bude takéto konanie označené aj ako nepriateľský vplyv nad usporiadaním demokratických volieb v Rusku.

Spoločnosti Google vyčíta podporu nelegálnych udalostí v krajine tým, že umožnila využívať reklamné nástroje pre tých, ktorí využívajú YouTube k živému vysielaniu – spresňuje Gizmodo. Nesplnením tejto požiadavky si Rusko bude vyhradzovať bližšie nešpecifikované právo k primeranému zásahu.

Nie je to pritom prvýkrát, čo spoločnosť Google čelí obvineniam zo strany Roscomnadzoru. Za posledných 5 rokov Rusko zaviedlo rôzne zákony, ktoré vyžadujú, aby výsledky vyhľadávania nezobrazovali niektoré odkazy. Dokonca bola spoločnosti Google udelená pokuta 500 000 rubľov za to, že nedodržala termín, dokedy tak mala učiniť.

Cenzúra sa pritom uplatňuje aj na oponentov súčasnej vlády. Začiatkom roka boli zo servera YouTube odstránené videá lídra opozície Alexeja Navalného. Dôvodom malo byť porušenie volebného moratória.

@Gizchina/Twitter

V minulosti Roscomnadzor tiež zakázal využívanie aplikácie Telegram, ktorá poskytuje šifrovanú komunikáciu medzi jej používateľmi. Ruská agentúra tiež požadovala, aby bola táto aplikácia odstránená z obchodov Google Play a App Store. Niekoľko týždňov boli dokonca blokované IP adresy Amazonu a Googlu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom