Vývojári Google Chrome testujú vo verzii Chrome 86 novú funkciu, ktorá ma zásadne zvýšiť výdrž bat=rie pri mobilných zariadeniach. Novinka bude obmedzovať obnovovacie časy javascriptov na kartách, ktoré bežia na pozadí, informoval portál Engadget.

Chrome má dlhodobo povesť žrúta energie a pamäte RAM. Google sa však snaží pracovať na oboch aspektoch, no za konkurenciou ešte stále poriadne zaostáva. Najnovšie však testuje novinku, ktorá obmedzí spúšťanie javascriptov na kartách, ktoré sú otvorené na pozadí.

Téme sa detailnejšie venoval portál TheWindowsClub. Nová funkcia obmedzuje obnovovací čas javascriptov na stránkach na pozadí až na jednu minútu, podobne ako to robí prehliadač Safari.

Novinka sa však nebude týkať všetkých javascriptov, napríklad WebSockety budú z tohto obmedzenia vyčlenené. Týkať sa to má najmä skriptov, ktoré sledujú pozíciu kurzora, aktualizujú údaje o polohe či interakcie s reklamami na webe.

Google

Na kartách, ktoré bežia na pozadí, pochopiteľne nemá veľký zmysel tieto údaje sledovať napríklad každú sekundu, preto sa budú skripty spúšťať iba raz za minútu. Výsledky, ktoré prehliadač so zapnutou funkciou dosiahol, sú veľmi sľubné.

Google testoval funkciu až s 36 náhodnými kartami otvorenými na pozadí a na popredí bežala prázdna karta. Pri tomto teste dosiahla batéria vyššiu výdrž až o 28 % a testovacie zariadenie vydržalo nabité v priemere o 2 hodiny dlhšie.

Za Safari však Chrome s novou funkciou stále zaostáva a pri teste s rovnakými podmienkami vydržalo zariadenie so spusteným Safari ešte o hodinu dlhšie.

Google

Zlepšenie životnosti batérie s novou funkciou nastalo aj pri teste s prehrávaním YouTube videa na celú obrazovku. Bez obmedzenia javascriptov vydržala batéria v priemere 4,7 hodiny, so zapnutou funkciou to bolo priemerne 5,3 hodiny.

Vzhľadom na to, že skripty na jednotlivých stránkach nebudú volané tak často, dôjde nielen k úspore batérie, ale aj k úspore dát. Či bude táto funkcia súčasťou stabilnej verzie prehliadača Chrome 86, alebo príde až neskôr, zatiaľ nevieme. S určitosťou však vieme potvrdiť, že dorazí na všetky platformy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom