Keď Google predstavil nový ekvivalent Netflixu pre streamovanie hier, viacerí hráči sa potešili možnosti, že si budú môcť svoje obľúbené tituly zahrať na ktorejkoľvek obrazovke. Či je to notebook, televízor, alebo smartfón, nová služba prinesie hranie aj bez výkonných počítačov, avšak je v tom malý háčik, informuje Android Authority. Spočiatku sa mohol mesačný poplatok za Google Stadia zdať ako prijateľná cena, no hráči si budú musieť navyše ešte dokúpiť hry, ktoré si budú chcieť zahrať.

Streamovacia služba Google Stadia má byť novým vývojovým stupňom vo svete hier, ktoré už bude možné hrať na rôznych zariadeniach prostredníctvom data centra spoločnosti. Tá zatiaľ plánuje túto novinku spustiť v 14 krajinách sveta už počas novembra, pričom zákazníci si za mesiac zaplatia 9,99 €. Slovensko nanešťastie medzi podporovanými krajinami nie je.

Stadia nebude streamovať samé bezplatné hry. Hráči si za ne budú musieť zaplatiť

K tomuto platenému plánu už v budúcom roku pribudne bezplatná verzia, ktorá miesto 4K rozlíšenia v platenom pláne poskytne maximálnu kvalitu hrania vo FullHD rozlíšení. Navyše neposkytne používateľovi knižnicu s hrami. Hráči sa ale v oboch verziách predplatného nevyhnú nakupovaniu hier, ktoré si budú chcieť zahrať.

V podstate si kúpia streamovaciu verziu hry, ktorú budú môcť hrať na viacerých zariadeniach. To ale neznamená, že jednotlivé tituly budú lacné. Hráči prakticky ušetria za nákup herných konzol, či výkonných počítačov, no ceny za hry nebudú nižšie, čo potvrdil pre Eurogamer aj šéf Stadie, Phil Harrison.

Neviem prečo by mali byť lacnejšie. Skutočná hodnota, ktorú získaš z hier pre Stadiu je, že si ich môžeš zahrať na ktorejkoľvek obrazovke v tvojom živote – TV, PC, notebook, tablet, smartfón. Myslím, že to hráči ocenia.“ – vyjadril sa Harrison.

Stadia tak bude jedným z odvážnych projektov, ktoré prinesú hráčom nové možnosti, avšak opäť vyžmýkajú aj ich peňaženky. Google doteraz potvrdil pre tento stream aj množstvo podporovaných hier, avšak pokiaľ budú mať originálne cenovky ako v iných platformách, pre vytvorenie novej knižnice obľúbených titulov v tejto službe budú hráči potrebovať zopár stoviek eur. Na oplátku si ale každý z nich bude môcť zahrať vo vysokom 4K rozlíšení v platenej verzii.

Nenechaj si ujsť
Microsoft chce všetkých predbehnúť a ovládnuť trh s cloud gamingom. Svoje schopnosti pri hraní ukázal na Samsungu Galaxy S10

Pri dostatočne rýchlom internete dokonca budú môcť v budúcnosti hrať aj v 8K kvalite. Zatiaľ však ceny hier pre Stadiu neboli potvrdené a podľa tvrdení šéfa tohto projektu o nich rozhodnú vývojári a vydavateľstvá. Rovnako tak bude spočiatku aj obmedzené množstvo titulov a nie je isté, ktoré z titulov budú dostupné zadarmo. Doteraz sa hovorilo bezplatnom prístupe k Destiny 2 v prípade Founder’s edície služby za 129 €.

V nej dostane zákazník 3 mesiace programu Stadia Pro, Buddy Pass pre jedného z priateľov, Google Chromecast Ultra pre streamovanie a ovládač. Pokiaľ si však bude chcieť hráč dopriať aj iné tituly, s veľkou pravdepodobnosťou za nich bude musieť zaplatiť plnú cenu. Nanešťastie si Stadiu u nás tak skoro nevyskúšame a dostupná bude iba v Belgicku, Kanade, Dánsku, Fínsku, Francúzsku, Nemecku, Írsku, Taliansku, Holandsku, Nórsku, Španielsku, Švédsku, Spojenom kráľovstve a v Spojených štátoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom