Systémová navigácia v Android smartfónoch si od svojich začiatkov prešla poriadne dlhú cestu. Používatelia sa po hardvérových navigačných tlačidlách museli zmieriť so stále novými riešeniami. Google vylepšoval spôsob interakcie používateľa so systémom, no teraz prišiel so zásadným rozhodnutím. Aplikácie určené pre starý Android už v najnovšej verzii Android 10 nedostane navigačné tlačidlo, ktoré Google odstránil priamo z API, informuje fórum XDA-Developers.

Miliardy ľudí po celom svete si už vyskúšali operačný systém Android a jeho možnosti. Niektorí ešte v jeho začiatkoch a neskôr mohli prejsť ku konkurencii, no iní sú mu verní dodnes. Google počas jeho vývoja zásadne menil aj navigáciu v systéme a azda najväčšie zmeny pre smartfóny priniesol paradoxne Android 3.0 Honeycomb pre tablety.

Google používateľom naznačil, že by mali prejsť na novší Android

Práve táto verzia systému priniesla softvérové navigačné tlačidlá. Do tabletov sa dostalo tlačidlo pre otvorenie nedávno používaných aplikácií, ktoré do smartfónov zavítalo s novším Androidom 4.0 Ice Cream Sandwich. Google tak postupne pretvoril pôvodnú navigáciu na systém, s ktorým sme sa stretávali ešte mnoho ďalších rokov. Následne začal s využívaním gest.

Nenechaj si ujsť
Rád experimentuješ? Odteraz máš možnosť nainštalovať do svojho Androidu systém Linux

Vývojári sa však vo svojich aplikáciách ešte dlho spoliehali na 3 softvérové tlačidlá, ktorých dizajn mnohokrát ani neriešili. K nim pribudlo aj osobitné tlačidlo pre zobrazenie ponuky menu. Používatelia sa tak pri starých aplikáciách určených aj pre prvé verzie Androidu stretávali s ikonickou štvoricou tlačidiel. S novším Androidom 10 sa však toho veľa zmenilo. Nová verzia dostala navigačné gestá, ktoré dnes nájdeme v mnohých smartfónoch.

Časť navigácie softvérovými tlačidlami ale dostane pri starých aplikáciách červenú. Google totiž neumožní v Androide 10 zobraziť tlačidlo menu pri aplikáciách určených pre Android 2.3 Gingerbread a staršie verzie, čo potvrdil aj vo svojom oficiálnom vyhlásení. Spoločnosť totiž tento prvok odstránila priamo z API. Táto zmena zasiahne len veľmi malý okruh používateľov, ktorí stále využívajú mnohými zabudnuté aplikácie pre starý Android, informuje Android Central.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom