V Androide bude čoskoro možné vybrať si poskytovateľa vyhľadávania widgetu na domovskej obrazovke. Google tak chce vyhovieť rozhodnutiu Európskej komisie, píše XDA Developers.

V záujme dodržiavania protimonopolného rozhodnutia Európskej komisie teraz Google vyzýva používateľov v štátoch Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), aby si stiahli alternatívne prehliadače a vyhľadávacie nástroje. Spoločnosť začiatkom roku 2020 totiž otvorí widget vyhľadávania na domovskej obrazovke Androidu pre ďalšie spoločnosti.

Google poskytne širšie možnosti pri výbere vyhľadávača

Vo všetkých nových smartfónoch a tabletoch s Androidom, ktoré budú do EHP dodané v roku 2020 a budú mať predinštalovanú aplikáciu Google Search, sa zobrazí možnosť vybrať si poskytovateľa vyhľadávania. Neplatí to však pre zariadenia, v ktorých sú predinštalované konkurenčné vyhľadávacie nástroje, píše 9to5Google.

Výberom bude aukcia

Vo svojom príspevku na blogu Google tiež zdôrazňuje, že si používatelia Androidu môžu systém ľubovoľne prispôsobiť, čo zahŕňa aj výber vyhľadávacieho nástroja. Ten bude po výbere predvoleným aj v prehliadači Chrome a Android automaticky stiahne aplikáciu poskytovateľa z Play Store. Zaujímavou časťou tohto procesu je však aj výber vyhľadávačov.

Google totiž otvoril proces podávania žiadostí pre poskytovateľov, ktorí chcú svoje meno na výbere vidieť. Systém funguje na základe aukcií, ktoré sa budú vykonávať v jednotlivých krajinách EHP a budú platné 1 rok. V každej krajine budú musieť poskytovatelia uviesť cenu, ktorú sú ochotní zaplatiť zakaždým, keď si ich používateľ pri výbere vyhľadávača v danej krajine vyberie.

Zobraziť celú galériu (1)
Twitter / @sapien4u

Nenechaj si ujsť
Súkromie ľudí nie je zaručené ani v dobe prísneho GDPR. Pochybila aj známa slovenská banka

Vyhrajú traja uchádzači, ktorí presahujú minimálnu cenu a Google ich potom náhodne zoradí na obrazovke výberu spolu s vlastným vyhľadávačom. Ak sa nenájdu tri subjekty, ktoré minimálnu ponúkanú cenu presahujú, zvyšné miesta sa náhodne vyplnia zo súboru oprávnených poskytovateľov vyhľadávania, vrátane takých, ktorí sa neprihlásili. Poskytovatelia, ktorí majú o miesto vo výbere záujem, sa musia do septembra prihlásiť a predložiť ponuky a zoznam poskytovateľov pre každú krajinu v EHP bude potvrdený do 31. októbra.

Google chce vyhovieť EÚ

Celá kauza sa točí okolo rozhodnutia EÚ z júla 2018, kedy udelila Googlu pokutu za porušenie protimonopolných predpisov vo výške až 5 miliárd dolárov. Podľa EÚ Google nastavil nezákonné obmedzenia výrobcom zariadení s Androidom a ovplyvnil vyhľadávacie nástroje a svoje aplikácie v systéme.

Po tomto rozhodnutí oznámil technologický gigant zmeny v podnikaní v EÚ, ako napríklad zavedenie novej platenej licenčnej dohody pre smartfóny dodávané do EHP. Tento posledný krok by mal však zmierniť podmienky stanovené v rozhodnutí Európskej komisie a pomôcť Googlu pri podnikaní v EÚ.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP