Rozvoj trhu tým správnym smerom potrebuje zdravú konkurencieschopnosť firiem, nad ktorými však neraz vládnu dominantné spoločnosti. Práve takýto prípad sa teraz týka aj Googlu, ktorý sa stal vo svete jedným z najsilnejších gigantov, čo sa však už nepáči ani jeho konkurentom. Európska únia vyšetruje Google za porušenie protimonopolných zákonov a za zneužívanie postavenia na trhu chce spoločnosti udeliť pokutu 5 miliárd dolárov.

Jednu z najväčších softvérových firiem sveta, Google, mali v hľadáčiku konkurenti a Európska únia už v minulosti. Vtedy spoločnosť dostala pokutu vo výške 2,7 miliardy dolárov za to, že zneužila svoju dominanciu na trhu. Teraz ale Google čelí ďalšiemu obvineniu, ktoré vyústi v ešte vyššiu pokutu.

Google je opäť stredobodom pozornosti EÚ

Regulačné orgány Európskej únie si podľa portálu Bloomberg News „posvietili“ na Google a jeho pôsobenie na svetovom trhu. Spoločnosť totiž mala zneužiť svoju dominanciu v segmente Android zariadení, kde podľa všetkého ovplyvnila vyhľadávacie nástroje a svoje aplikácie v systéme.

Google mal tiež zablokovať ostatným výrobcom produkciu zariadení s upraveným Androidom. Na tohto giganta sa totiž konkurenti sťažovali už v minulosti. Ešte v roku 2013 bola na spoločnosť podaná žaloba, do ktorej sa zapojila aj Nokia, Oracle, Microsoft a FairSearch.

Nenechaj si ujsť
Google čelí kontroverzii. Naše maily čítať prestal, tretím stranám to však umožňuje

Ešte v tých časoch nazval bývalý CEO Microsoftu, Steve Ballmer, spoločnosť Google monopolom, ktorý by sa mal podrobiť vyšetrovaniu regulačných orgánom. Aj keď neskôr tieto dve spoločnosti svoje spory ukončili, výrobca Androidu je stále predmetom záujmu Európskej únie. Tá sa mu teraz chystá vyrúbiť pokutu, ktorá bude mať na rozpočet spoločnosti značný vplyv. Pokiaľ sa týmto krokom nepodarí kompetentným orgánom zamedziť zneužívaniu dominantného postavenia spoločnosti na trhu, môžu byť pre ňu pripravené ďalšie mastné pokuty.

Ovplyvňovanie diania na trhu je totiž zničujúcim ťahom voči slabším a menším firmám. Google svojimi spôsobmi mohol dosiahnuť, aby ostatné spoločnosti neboli dostatočne konkurencieschopné. Takéto obmedzovanie výrazne vplýva na celý trh, ktorý by s monopolnými firmami nebol vôbec „zdravý“. Ostáva tak len dúfať, že sa spoločnosť vo svojich rozhodnutiach umúdri, k čomu jej má napomôcť aj vysoká pokuta vo výške 5 miliárd dolárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom