Platby mobilom sa stali novodobým štandardom pri platení v pokladniach po celom Slovensku, kde tento spôsob akceptovali viaceré banky. Od zavedenia tejto služby v minulom roku ju však do prevádzky nezaviedli už len dve z nich. Dočkajú sa klienti bezkontaktných platieb mobilom cez Google Pay, alebo sa Tatra Banka a ČSOB rozhodli inak?

Spoločnosť Google oficiálne spustila svoju službu pre platby mobilom na Slovensku v začiatkoch minulého roka. Najprv bola táto možnosť v ponuke Poštovej Banky, Slovenskej sporiteľne, mBank, J&T banky a neskôr pribudli ďalšie. Len pred pár dňami potešila svojich zákazníkov platbami cez Google Pay aj Fio Banka a v marci to bola Prima Banka. Do zoznamu Googlu predtým pribudla aj banka N26 a 365.bank.

Google Pay chýba v dvoch slovenských bankách

Spomedzi všetkých sa tak k tejto platbe mobilom zatiaľ nedostanú len klienti Tatra Banky a ČSOB banky. Zatiaľ čo v Českú fičí už aj Apple Pay, u nás ale máme k dispozícii iba Google Pay, pomocou ktorého môžeme účet zaplatiť na viac ako 43 000 miestach s podporou bezkontaktných platieb.

Tatra Banka však nad zavedením tejto služby ani neuvažovala a miesto nej má pre zákazníkov vlastné riešenie, informovala FonTech.sk v telefonickom rozhovore hovorkyňa banky, Zuzana Žiaranová. Klienti tak môžu využiť aplikáciu MobilePayTB, ktorá je dostupná pre iOS aj Android. Rovnakým smerom sa vydala aj druhá slovenská banka, ktorá zatiaľ nepodporuje Google Pay.

ČSOB má pre zákazníkov aplikáciu SmartPay a dostupná je pre Android smartfóny na tomto odkaze. Napriek tomu sa banka o platby mobilom cez Google Pay zaujíma, prezradil v telefonickom rozhovore PR špecialista, Juraj Štefanovič.

Začiatkom roka 2019 sme sprístupnili aplikáciu ČSOB SmartPay, cez ktorú môžu klienti platiť prostredníctvom technológie NFC,“ vyjadril sa pre FonTech.sk PR špecialista ČSOB banky, Juraj Štefanovič.

Ako sú na tom s Apple Pay?

Na druhej strane Tatra Banka počíta s Apple Pay, ktorého osud na Slovensku závisí hlavne od Apple. Pokiaľ sa spoločnosť rozhodne sprístupniť bezkontaktné platby iPhonom aj u nás, Tatra Banka by ich rada svojim klientom priniesla, dodala Zuzana Žiaranová pre FonTech.sk. ČSOB ale zatiaľ implementáciu Apple Pay do svojich systémov zatiaľ neplánuje, no neskôr sa situácia môže zmeniť. Slovenská sporiteľňa v tom má jasno už teraz. Podľa vyjadrenia spoločnosti na Facebooku bude Apple Pay pre jej klientov v ponuke už do konca tohto roka.

ČSOB v súčasnosti analyzuje možnosti sprístupnenia danej služby pre klientov,“ informoval FonTech.sk PR špecialista ČSOB banky, Juraj Štefanovič.

Nenechaj si ujsť
Spustenie Apple Pay na Slovensku sa zrejme oneskorí. Stále visia vo vzduchu problémy

Bezkontaktné platby smartfónmi sú skvelým spôsobom ako zaplatiť za nákup a mať svoje platobné karty vždy po ruke. Ako Google Pay, tak aj Apple Pay si vo svete obľúbilo mnoho zákazníkov, no tí slovenskí sú zatiaľ odkázaní len na riešenie od Googlu. Oficiálny dátum spustenia služby Apple Pay u nás nie je známy, a tak si budeme musieť na ďalšie informácie ešte nejakú chvíľu počkať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom