Nie je veľkým tajomstvom a zaiste to vie aj neznalý používateľ, že rýchlosť znamená na internete doslova všetko. Ak má nejaká stránka zbytočne pomalé načítavanie, je tu veľká pravdepodobnosť, že sa k nej už návštevník nevráti. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Voči týmto problémom a celkovo voči zbytočne dlhému načítavaniu obrázkov sa rozhodol zakročiť Google, a to veľmi razantným spôsobom. Oficiálne totiž uverejnil nový open-source nástroj, ktorý dokáže vďaka pokročilej kompresii zredukovať veľkosť bežných JPEG súborov až o skvelých 35 %. Avšak naďalej zachová pôvodnú kvalitu a nemalým dielom tak dopomôže mnohým stránkam, aby sa načítavali rýchlejšie či ušetrili napríklad značné množstvo mobilných dát.

Obrázok v rozlíšení 20 x 24 px. Zľava originál, v strede tradičná kompresia a vpravo nový nástroj od Google.

zdroj fotografie: Google

Nástroj sa volá Guetzli a podľa vyjadrení Google má skutočne nemalé výhody voči konkurencii. Doba spracovania fotografie je síce podstatne dlhšia, no výsledok naozaj stojí za to. Pre porovnanie a lepšiu predstavu o tom, čoho je tento nástroj schopný, si pozri fotografiu vyššie. Na nej je jasné vidieť, že táto kompresia nezanechala žiadnu degradáciu kvality fotografie a môže sa pokojne rovnať pôvodnej fotografii.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
75%
Chcem to
0%
Mám to
25%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Dávid Igaz
Šéfredaktor a spoločník FonTech.sk, no najmä technologický nadšenec, ktorý nepohrdne akoukoľvek novinkou. Ak by si sa potreboval o niečom poradiť, neváhaj a napíš mi na [email protected]