Vojna medzi týmito softvérovými gigantmi sa zrejme stále neskončila. Microsoft síce plánuje do svojho prehliadača implementovať Chromium po vzore Google Chrome, no robí to kvôli tomu, že Google mal robiť vedomé zmeny, ktoré by uškodili jeho konkurencii. Nový redizajn YouTube mal priniesť zmeny v jeho kóde, kvôli ktorým sa zhoršila akcelerácia videa v prehliadači Edge, no to však Google popiera.

Prehliadač Google Chrome sa už roky snaží inovovať svoje funkcie a možnosti pomocou najnovších nástrojov, ktoré ľuďom prinášajú ešte lepší zážitok z jeho používania. Niektoré zmeny sa však majú diať na úrok úspechu konkurencie, čo má podľa bývalého interného pracovníka Microsoftu dokazovať aj YouTube a zmeny v jeho kóde. Joshua Bakita, softvérový inžinier v Microsofte, popísal detaily incidentu medzi týmito spoločnosťami aj na fóre Hacker News. Podľa niekoľkých tvrdení pridal Google do YouTube kód, kvôli ktorému sa zhoršila kompatibilita webu s inými prehliadačmi, vrátane Microsoft Edge.

Google mal ostatným úmyselne uškodiť

Microsoft sa podľa nedávnych správ nakoniec rozhodol prispôsobiť Googlu a vo svojom prehliadači využije engine Chromium, aby sa vyrovnal Chromu. Bakita prezradil, že tento prehliadač dostal v poslednom období veľa noviniek, ktoré ovplyvnili prehrávanie youtube videí v Microsoft Edge a rovnako tak ovplyvnili výdrž batérie zariadení pri pozeraní videa. Podobné obvinenia voči Googlu nedávno vyslovil aj programový manažér Mozilly, podľa ktorého zmeny na YouTube spomalili web v tomto prehliadači až 5-násobne.

Nenechaj si ujsť
Microsoft prichádza pravdepodobne s najväčšou zbytočnosťou roka. Prehliadač Edge pridal na starší Windows a MacOS

Aby sa boj o dominanciu na trhu ešte viac vyostril, Google mal pred rokom pre používateľov smartfónov so systémom Windows Phone zablokovať prístup k jeho mapám. V náväznosti na predchádzajúce tvrdenia sa Google bráni, že zmeny na YouTube boli iba obyčajným „bugom“, ktorý bol odstránený ihneď po jeho objavení. Podľa spoločnosti neboli žiadne úpravy v kóde úmyselne namierené proti konkurenčným prehliadačom. Google Chrome je však stále jedným z najlepších titulov, ktoré si môže používateľ pre prehliadanie webu zvoliť.

Vývojári mu ponúkajú nové vylepšenia, ktoré však ostatné spoločnosti nestihnú včas využiť. Aj to sa mohlo podpísať pod dominanciu Chromu vo svete prehliadačov. Google totiž posúva nové štandardy stále ďalej a ostatní sa tak musia za pochodu týmto zmenám prispôsobovať.

Predmetom mnohých debát tak stále ostáva či je Chrome príliš inovatívny, alebo len Microsoft s Mozillou nestíhajú uplatniť všetky vylepšenia pre svoje prehliadače. Napriek mnohým obvineniam je Google pre Microsoft dobrým partnerom, ktorý mu teraz podáva pomocnú ruku pri veľkých zmenách v prehliadači Edge.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom