Pred pár hodinami odštartovala konferencia Google I/O 2018, na ktorej sa každoročne predstavuje množstvo noviniek. Nasledujúca správa však mnohých poteší viac než oficiálne predstavenie novej verzie operačného systému Android.

Predstavenie novej verzie Androidu je pravdepodobne tou najväčšou udalosťou celej konferencie, no netreba zabúdať ani na ostatné novinky, ktoré spoločnosť Google zatiaľ stihla predstaviť. Obrovský krok pred sebou má Google Assistant, ktorý bude po novom ešte viac intuitívnejší, dostane sa mu ďalších funkcií a čo je hlavné (aspoň pre nás) – oficiálne získava podporu pre češtinu.

Rozšírenie podpory pre viac ako 30 jazykov a  80 zemí

Týmto krokom sa stane Google Assistant prvým hlasovým asistentom, ktorý bude mať plnú podporu pre český jazyk (ešte v priebehu tohto roku). Nakoľko je slovenčina vo veľa ohľadoch podobným jazykom, je to dobrá správa aj pre Slovákov, ktorým robil cudzí jazyk problém a asistenta nemohli naplno využívať. S príchodom češtiny je možné, že sa začne aj oficiálny predaj zariadení ako je Pixel, Chromebook či reproduktor Home.

Pribudla aj možnosť zvoliť si nové hlasy, ktorých je momentálne 6 a postupom času ich ma pribudnúť viac. Ďalšou novinkou je to, že sa asistent naučí rozoznávať, či k nemu používateľ hovorí priamo, alebo sa rozpráva s niekým iným. Tým sa ma predísť jeho nechcenou aktiváciou. Navyše dokáže rozoznať aj viaceré požiadavky naraz, napríklad Aké je počasie v Žiline a Bratislave?

Rutina

Po novom si používatelia budú môcť vytvoriť tzv. Rutiny, pri ktorých si zvolia rôzne akcie, ktoré sa majú vykonať jedným príkazom. Napríklad ak si vytvoríš rutinu pre raňajky, asistent vypne televízor, pustí tvoju obľúbenú hudbu a prečíta tvoj dnešný program podľa kalendára. Všetko však závisí od toho, aká inteligentná je tvoja domácnosť a či podporuje Google Asistenta (momentálne ho podporuje viac než 5000 zariadení).

Smart displeje

Okrem mobilov, Android TV a rôznych ďalších zariadení sa po novom objavia aj Smart displeje. Ide v podstate o stolné tablety so stereo reproduktormi, cez ktoré budeš môcť ovládať svoju domácnosť a bude integrovaný naprieč všetkými Google aplikáciami vrátane asistenta.

Asistent bude dostupný aj pri vozidlách, ktoré podporujú Android Auto. Počas riadenia tak budeš môcť zadávať rôzne požiadavky bez toho, aby si musel pustiť volant.

Mobilná verzia sa dočká nového vzhľadu. Na úvodnej obrazovke sa objaví rýchly prehľad o tvojom dni s návrhmi na základe času, miesta a nedávnych interakcií s asistentom. Pribudne prepojenie s Google Keep či Todoist. V USA si budeš môcť rezervovať cez asistenta lístky či objednať jedlo z podnikov, ktorého ho podporujú.

Budúcnosť klope na dvere

Google začal pracovať na tom, aby jeho asistent dokázal za používateľa niekam zatelefonovať a objednať napríklad miesto v reštaurácii. Stačí uviesť dátum a čas a asistent sa o všetko postará. Dokáže rozoznať zložité vety či rýchly prejav a navyše znie tak prirodzene, že by si len ťažko odhadol, že ide len o akýsi softvér. Samozrejme berie ohľad aj o voľné termíny v podniku a porovnáva ho s používateľovým rozvrhom. tPo dohode následne rezerváciu uloží do kalendára a vytvorí pripomienku. Kedy sa však dostane na zariadenia, je otázne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom