Technologické produkty dnes predstavujú skvelých pomocníkov, ktorí dokážu uľahčiť každodenné povinnosti. Sú však aj ľudia, ktorým technologické novinky skôr priťažia, než by im pomohli. Druhý príklad platí aj v prípade žien zo Saudskej Arábie, ktorým smartfóny a konkrétna aplikácia poriadne priťažila. 

Ženy v Saudskej Arábii to majú dosť ťažké, nakoľko sú brané ako menej cenné a patriace mužovi, ktorý určuje a povoľuje žene veci, ktoré sú pre nás úplne bežné. Práve kvôli tomu sa v krajine čoraz viac žien snaží o útek nielen od muža, ale celkovo zo svojej krajiny, čo im však skomplikovala na prvý pohľad nevinná mobilná aplikácia.

Na prvý pohľad nenápadná aplikácia

Reč je o aplikácii s názvom Absher, ktorá bola publikovaná vládou Saudskej Arábie a dostupná je v Google Play aj App Store. Obsahuje viacero funkcií, ktoré slúžia napríklad na zaplatenie parkovania či vybavenie iných poplatkov, no najnovšie zistenie bolo viac než absurdné.

Muži v Saudskej Arábii začali aplikáciu využívať ako nástroj, vďaka ktorému budú mať svoje manželky či dcéry stále pod kontrolou. Vďaka Absheru sledujú ich presnú polohu a ak žena použije cestovný pas, mužovi okamžite putuje upozornenie. Aj v prípade, ak sa žena odchýli od cesty, na ktorú jej muž udelil právo cestovať a určité destinácie či letiská jej môže dokonca pridať na čiernu listinu.

Prečítajte si tiež!
Taxify sprístupňuje vodičom telefónne čísla zákazníkov. Z taxislužby sa v niektorých prípadoch stala zoznamka

Na situáciu už upozornili viaceré medzinárodné organizácie, zaoberajúce sa predovšetkým ochranou ľudských práv ako napríklad Human Rights Watch či Amnesty International. Ich hlavným cieľom je, aby došlo k stiahnutiu aplikácie z Google Play a App Store.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom