Približne každých 20 rokov dochádza a obnoveniu počítadla GPS systémov, ktoré využívajú 10 binárnych bitov, aby zaznamenali 1 uplynutý týždeň. Najbližšie sa lokalizačný systém obnoví v apríli, kedy môžu navigačné zariadenia bez dostatočnej podpory zlyhávať pri zobrazovaní správneho času a polohy.

Signály zo satelitov pre GPS navigáciu využívajú časovú značku, ktorá sa reštartuje po dosiahnutí maximálnej hodnoty. Tá je kvôli využitiu 10 binárnych bitov obmedzená na 210 alebo 1 024 týždňov. Po uplynutí tejto doby sa systém vráti na začiatok, čo môže spôsobiť mnohým zariadeniam nemalé problémy. Tento deň príde už 6. apríla, kedy sa počítadlo znova obnoví na 0. U starších zariadení tak nemusí správne fungovať navigácia a niektoré zariadenia sa môžu „vrátiť v čase“.

Počítadlo GPS čaká po 20 rokoch reštart

Naposledy sa takýto scenár opakoval v roku 1999 a predtým až v roku 1980. Po takmer 20 rokoch však znova dôjde k reštartu počítadla, ktoré prejde z čísla 1023 na 0. Postihnuté zariadenia, ktoré nedostanú aktualizáciu, sa po uplynutí spomínaného dátumu vrátia na predchádzajúci rok, čo ovplyvní nielen zobrazovanie času, ale aj lokalizačné systémy. Nesprávne implementovaný prevod GPS času na UTC (koordinovaný svetový čas) spôsobí vážne problémy.

Nenechaj si ujsť
Kvantová navigácia môže nahradiť klasické GPS. Funguje aj bez satelitov

GPS zariadenia, ktoré počítajú týždne od dátumu výroby skôr ako od začiatku počítadla, môžu taktiež zobrazovať chybný svetový čas. Vážna situácia tak môže ovplyvniť činnosť dátových centier, ktoré sa spoliehajú na synchronizáciu prostredníctvom GPS časovania. Spoločnosti by sa mali na 6. apríl rozhodne dobre pripraviť, aj keď mnoho z nich svojim zariadeniam opravný patch zrejme neposkytne. Útechou však naďalej ostáva, že modernejšie zariadenia predávané po roku 2010 sú na tento reštart pripravené a mali by ho zvládnuť bez akýchkoľvek problémov.

Do praxe sa však má zaviesť nový formát CNAV a MNAV, ktorý už bude využívať 13 bitov pre zaznamenanie jedného týždňa. Tým sa výrazne predĺži čas do ďalšieho prevrátenia počítadla. Aktuálne však musia výrobcovia riešiť problémy starších zariadení, ktoré potrebujú aktualizáciu firmvéru, aby tento prelom zvládli bez ujmy. Naďalej ale ostáva otázne, koľko zariadení spred roku 2010 sa dočká potrebného patchu, ktorý by im umožnil naďalej správne fungovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú