Celý svet sa pri navigácii aktuálne spolieha na GPS systém, ktorý neodmysliteľne tvoria satelity na obežnej dráhe Zeme. Nevýhodou takejto navigácie je možnosť napadnutia útočníkmi, ktorí môžu napáchať veľké škody, no o pár rokov sa to zrejme stane minulosťou. Budúcnosťou navigačných systémov sa môže stať kvantová navigácia, na ktorej pracuje americká armáda v spojení s niekoľkými ďalšími laboratóriami.

Tisícky moderných zariadení, vrátane našich milovaných smartfónov, sa pri navigácii spoliehajú aj na GPS systémy, ktoré sú závislé od komunikovania so satelitmi. Tie je možné napadnúť hackerským útokom, ktorý by mohol ovplyvniť navigáciu v mnohých kútoch sveta. Teraz ale svitá pri určovaní polohy na lepšie časy, ktoré môže v budúcnosti zabezpečiť kvantová navigácia len pomocou malej kosoštvorcovej kocky.

Klasickému GPS môže o pár rokov „odzvoniť“

Princípom kvantovej navigácie je malá kocka syntetizovaná tak, aby mala v uhlíkovej mriežke častice dusíka. Ak takouto kockou prechádza zelený laser, dusíkové častice vyžarujú červené svetlo, ktorého intenzita je závislá od sily a smeru magnetického poľa. To totiž ovplyvňuje celú kocku. Pokiaľ je takýto kvantový systém kalibrovaný podľa zemského magnetického poľa, môže poslúžiť ako navigácia, ktorá nepotrebuje žiadne satelity.

Nenechaj si ujsť
Takto jednoducho dokážeš nastaviť falošnú GPS polohu a zamedziť tak sledovaniu aplikáciami

Využitie kvantovej mechaniky pri navigácii tak môže významným spôsobom ovplyvniť dnešné technológie, ktoré budú v budúcnosti ešte dokonalejšie. Americká armáda, ktorá sa na vývoji tejto navigácie podieľa, dúfa, že sa jej podarí predstaviť funkčné riešenie pre širšie využitie do roku 2030. Zatiaľ však kvantová navigácia nedokáže plnohodnotne nahradiť dnešné GPS, avšak môže poslúžiť ako záložný systém. Väčšina lodí, či lietadiel sa ale bude naďalej primárne spoliehať na klasické GPS.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom