Vedci prinášajú úplne nové informácie o dvoch gigantických štruktúrach, ktoré sa nachádzajú vo vnútri Zeme. Prekvapili tým, že sú v skutočnosti v pohybe a ich história je oveľa komplexnejšia, než sa doteraz predpokladalo, informuje The Conversation.

Magmatické bubliny v pohybe

Jedná sa o štruktúry pod povrchom našej planéty, ktorých korene siahajú až do hĺbky 2 900 km a podľa odborníkov sú rodiskom vysokých a stúpajúcich stĺpcov roztaveného materiálu, ktoré po dosiahnutí povrchu vytvárajú vulkanickú aktivitu – tá je pre život na Zemi, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, extrémne dôležitá.

Jedna z týchto magmatických bublín o veľkosti celého kontinentu sa nachádza pod Afrikou a druhá pod Tichým oceánom, pričom vedci doteraz predpokladali, že tá africká je stará až približne 600 miliónov rokov. Poriadne sa však mýlili, pretože podľa najnovšej štúdie zverejnenej v Nature vznikla „len“ len pred asi 60 miliónmi rokov.

To znamená, že nie sú ani zďaleka tak stacionárne, ako sa pôvodne predpokladali a neustále, aj keď v pomere k dĺžke ľudského života celkom pomaly, sú v pohybe a menia sa. Ako však podotýka Futurism, tento objav môže posunúť vpred nielen vedu, ale dokonca aj pozemskú ekonomiku.

Pomôžu nám nájsť diamanty

Autori štúdie sa totiž pýšia aj tým, že ich práca môže zásadne pomôcť pri presnom hľadaní ložísk minerálov a to aj diamantov, ktoré napomáhajú tieto dve obrovské bubliny vynášať na povrch z hĺbky 120 – 150 km, v niektorých prípadoch dokonca až 800 km.

Ömer Bodur

Nové modely vznikli na základe rekonštrukcie pohybov tektonických platní, pričom počas ich posúvania a tlačenia jednej na druhú dochádza k ich zasúvaní do podzemia. Pri dosiahnutí hĺbky približne 2 000 km potom dôjde k odsunutiu bubliny nabok.

Podzemie – zdroj čistej ekonomiky

Nové objavy dokazujú, že sa dokážu tieto bubliny spájať a tvoriť takzvané „superbubliny“, ktoré sa potom postupne rozpadávajú. Je navyše možné, že tieto poznatky pomôžu aj v oveľa presnejšom lokalizovaní ložísk magmatického sulfidu, ktoré sú hlavným svetovým zdrojom nesmierne dôležitého niklu.

Vedci veria, že to môže pomôcť v prechode na nízko-emisnú ekonomiku. Podzemie je v tomto smere už tak dosť nápomocné, keďže z neho pochádza napríklad aj ekologická geotermálna energia a do podzemia chce Musk presunúť zase autodopravu.

ksandrphoto/freepik

Priestor mnohých možností však ostáva v mnohých ohľadoch naďalej záhadou a to nielen kvôli obrovským bublinám, ale napríklad aj vzácneho izotopu hélia-3. To sa podľa najnovších modelov nachádza vo vnútri Zeme v ohromných množstvách a pochádza z doby, keď ešte Zem neexistovala.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú