Dlho očakávané predstavenie najnovších vlajkových lodí Samsungu je už za nami. Kórejský gigant opäť raz dokázal, že to so smartfónmi skutočne vie. Napriek špičkovému hardvéru, prepracovanému fotoaparátu či rozšírenej realite modelu Galaxy S9/S9+ je ale jeho minuloročný predchodca skvelou alternatívou za výhodnejšiu cenu. 

Hype okolo príchodu Samsungu Galaxy S9 a S9+ opadol a my sme už oficiálne uzreli tieto dve novinky počas nedeľňajšej premiéry. Spoločnosť nám predstavila všetky ich prednosti a vylepšenia, ktorými chcú nástupcovia minuloročnej S8-ky a jej väčšieho brata dominovať na trhu. Napriek veľkým očakávaniam nemuseli byť splnené predstavy všetkých fanúšikov, no pravdou je, že nový zástupcovia S-línie majú skutočne čo ponúknuť.

Zobraziť celú galériu (6)
EverythingApplePro/YouTube

Všetok výkonný hardvér, fotoaparát nevynímajúc, v spojení s elegantným dizajnom však vyjde záujemcov tento rok ešte drahšie. Samsung si totiž za svoju S9-ky nechá priplatiť, čo sa nemusí pozdávať každému. Pokiaľ stále niekto uvažuje nad novým smartfónom, tak zlou voľbou rozhodne nebude ani jedna z minuloročných S8-čiek. Tie majú totiž stále niečo do seba a aj napriek uplynulému roku ponúkajú riadnu dávku výkonu a ďalšie pozitíva, ktoré môžu presvedčiť zákazníkov o ich kúpe.

Samsung Galaxy S9/S9+ je podstatne drahší ako jeho predchodcovia

Už niekoľko dní pred premiérou modelov Galaxy S9 a S9+ boli odhalené informácie, že táto dvojica ponesie značne vyššiu cenovku. Samsung si tak za všetky inovácie v týchto novinkách vypýtal o niekoľko desiatok eur viac a zákazníci budú musieť pouvažovať, či im tieto vylepšenia stoja za vyššiu cenu. V minulom roku sa pre porovnanie na Slovensku predávala S8-ka a jej väčšie dvojča za omnoho prijateľnejšiu cenu. Za menší kúsok zákazník vtedy zaplatil 799 €. Pre milovníkov väčších uhlopriečok nastavil Samsung cenu modelu S8+ na 899 €. Pre mnohých sa už tak vysoká suma teraz v prípade novej S9-ky vyšplhala ešte vyššie, no značne závisí aj od veľkosti internej pamäte.

Obe novinky sú dostupné so 64 GB/256 GB ROM. V prípade prvej verzie modelu S9 tak zákazník teraz zaplatí 849 €. Za viac miesta pre osobné súbory si priplatí ďalších 100 €. Cena Samsungu Galaxy S9+ so 64 GB úložiskom štartuje na hodnote 949 € a vyšší variant s 256 GB ROM záujemcov vyjde až na 1049 €. Áno, nové S9-ky majú vo svojich útrobách výkonnejší hardvér a ich fotoaparáty dokážu skutočne skvelé veci, no ani minuloročné modely netreba hádzať do šrotu. Pri týchto cenách je tak Samsung Galaxy S8/S8+ pre mnohých stále výhodnejšou voľbou. Ich cena navyše postupom času klesla na ešte prijateľnejšiu hodnotu.

Obrazovka a rozlíšenie sa nezmenilo

Samsung sa tento rok nezameral na dizajnové vylepšenia modelov Galaxy S9 a S9+, a tak sa veľkých zmien nedočkal ani zobrazovací panel, teda nedočkal sa žiadnych zmien. Displej v týchto novinkách má totiž rovnaké uhlopriečky, rovnaké rozlíšenie a pomer strán ako u Samsungu Galaxy S8/S8+.

Nenechaj si ujsť
Samsung Galaxy S9/S9+ sú oficiálne tu! Konkurencia sa bude musieť poriadne snažiť

Aj tentokrát sa tak používatelia dočkali známeho 5,8″ Super AMOLED displeja v menšej S9-ke a model s prívlastkom „Plus“ natiahol svoju uhlopriečku opäť na 6,2″. Minimalistické zmeny sa dotkli rámikov týchto obrazoviek, no letmý pohľad na túto dvojicu výrazné zmeny neodhalí. Spredu sa tak tieto smartfóny dvoch generácií podobajú takmer ako vajce vajcu. Majiteľ staršej S8-ky tak má z displeja rovnaký zážitok ako budúci používateľ novej S9-ky.

Dizajnom od seba ďaleko neutekajú

Už samotné motto nového Samsungu Galaxy S9/S9+ naznačuje, že sa výrobca pri jeho návrhu primárne nezameral na dizajnovú revolúciu. „Nová definícia fotoaparátu.“ Práve takto znie myšlienka, ktorú dáva Samsung pri jeho novinkách do popredia, a teda je jasné, že najväčšie vylepšenia sa dotkli iných aspektov týchto smartfónov. Pri pohľade na Galaxy S8/S8+ a Galaxy S9/S9+ tak aj nezainteresovaný človek uvidí podobnosť, ktorú tieto modely rozhodne nezaprú.

Zobraziť celú galériu (6)
King's Tech/YouTube

Reflektívny povrch zadnej steny im dodáva na luxuse, no kórejská spoločnosť predsa len niečo zmenila. Tým „niečim“ je snímač odtlačkov prstov, ktorý minulý rok zožal kritiku za svoje nevhodné umiestnenie. Samsung ho tak tentokrát presunul priamo pod fotoaparát novej S9-ky. Vďaka tomu ju môžu používatelia pomocou prstu jednoduchšie odomykať a nezašpiniť pritom sklíčko objektívu. Zmenila sa však aj výsledná hmotnosť tohtoročnej novinky, ktorá je 8 gramov ťažšia ako jej predchodca. Iné dizajnové rozdiely by sme ale hľadali len ťažko.

Nabíjajú sa stále rýchlo a tiež bezdrôtovo

Sklenená stena Samsungu Galaxy S8/S8+ umožnila využiť technológiu bezdrôtového nabíjania, ktorá odľahčí používateľov od otravných káblov. Ak však niekto preferuje starý spôsob nabíjania, tak ani v tom ho tieto kúsky nesklamú s prítomnosťou technológie rýchleho nabíjania.

Už za pár desiatok minút sa tak akumulátory dobijú na niekoľko hodín používania a rovnako sú na tom aj batérie nového Galaxy S9 a S9+. Aj keď Samsung k svojim novinkám bezdrôtové nabíjačky nepridáva, tak ich majitelia stále majú tú možnosť ich nabiť rovnako bezdrôtovo ako používatelia S8-ky v minulom roku. Aký je teda rozdiel v tomto smere? Opäť žiadny.

Mierne zmeny vo výdrži na jedno nabitie

Nadšených fanúšikov Samsung tento rok opäť prekvapil nie príliš uspokojivým spôsobom, keď sa na povrch dostalo, že aj nová S9-ka a model S9+ dostanú rovnako veľké batérie ako Galaxy S8/S8+. V menších modeloch teda nájdeme akumulátor s kapacitou 3000 mAh a do väčšej konštrukcie ich súrodencov sa vmestilo ešte o 500 mAh viac. Čo však hrá nedávno predstaveným novinkám do karát je optimalizácia softvéru, ktorý batérie nevyšťaví tak rýchlo.

Nenechaj si ujsť
Samsung zaviedol na Slovensku šikovný systém predobjednávok na Galaxy S9 a S9+

Samsung Galaxy S9 tak tento rok ponúka na plnú batériu 22 hodín telefonovania a 48 hodín prehrávania hudby. Pri používaní Wi-Fi a prehrávaní videa však obe generácie týchto smartfónov dosiahli rovnakých výsledkov, teda 14 a 16 hodín výdrže na jedno nabitie. Aj to svedčí o len miernych rozdieloch, ktoré majiteľ pri bežnom používaní zrejme výrazne nepostrehne.

Samsung tento rok okresal paletu farieb

Precízne spracovaná konštrukcia Samsungu Galaxy S8/S8+ a modelov Galaxy S9/S9+ prichádza v niekoľkých farebných prevedeniach, ktoré dávajú zákazníkom možnosť vybrať si pre seba tú najvhodnejšiu farbu. V porovnaní s minulým rokom však spoločnosť vynechala niekoľko farebných verzií, no predstavila zbrusu novú farbu vhodnú najmä pre nežné pohlavie. V jari 2017 tak bola S8-ka dostupná vo farbe Midnight Black, Coral Blue, Orchid Gray, Maple Gold a Rose Pink. Časom k nim pribudla aj limitovaná edícia vo farebnom prevedení Burgundy Red.

Zobraziť celú galériu (6)
Gadget View/YouTube

Teraz však kórejská spoločnosť zmenšila farebnú škálu a novú S9-ku tak zahalila len do farby Midnight Black, Coral Blue a nového sfarbenia Lilac Purple. Menší výber ale nanešťastie neovplyvnil cenu, ktorá sa opäť raz vyšplhala ešte vyššie.

Nenechaj si ujsť
Fotoaparát v Galaxy S9/S9+ prekonáva všetkých. Týmito vlastnosťami zosmiešnil konkurenciu

Cenový rozdiel je značný

Pokiaľ sa teda niekomu zdá cena za nový Galaxy S9 či S9+ vysoká, tak stále má možnosť stiahnuť po ich predchodcoch. Cena Galaxy S8 sa už u niektorých predajcov na Slovensku pohybuje na hranici 500 €, Galaxy S8+ je pod 600 €, a tak ušetrenie oproti najnovším Samsungom je niekoľko stoviek. Konečné rozhodnutie je tak na tebe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom