Doby, kedy sme pri písaní naše smartfóny otáčali na stranu a vysunuli z nich fyzickú klávesnicu, sú už dávno za nami, no teraz nám ich pripomína nový počin z dielne londýnskeho startupu. F(x)tec dokázal v modeli Pro 1 znova spojiť moderne vyzerajúci smartfón so slušnou výbavou, ktorému pridal aj hardvérovú QWERTY klávesnicu.

Pred rokmi, kedy boli hardvérové klávesnice neoddeliteľnou súčasťou našich smartfónov, sa začali objavovať dotykové obrazovky, ktoré neskôr tento prvok nadobro vyradili z hry. Na hardvérovú klávesnicu však nezabúda novinka s názvom F(x)tec Pro 1, ktorá ju opäť prináša do sveta smartfónov, informoval portál Android Authority.

Nováčik prekvapil na MWC 2019 nostalgickou klávesnicou

Výrobca dokázal upraviť konštrukciu tak, aby vysúvací mechanizmus dvihol 5,99″ AMOLED obrazovku od BOE o 155°, vďaka čomu sa rázom stane z klávesnice aj podporný stojan. Dokonca bol eliminovaný aj vystupujúci fotoaparát, aby pri písaní nedochádzalo k problémom. Hardvérová klávesnica si však vybrala svoju daň, a to v podobe hrúbky konštrukcie, ktorá činí 13,98 mm. Nachádza sa na nej 64 podsvietených tlačidiel, ktoré majú priniesť ešte lepší zážitok z písania ako v minulosti. Kvôli zvyku z ťukania do dotykových displejov by však mnohí z nás potrebovali na takomto smartfóne pár dní zácviku.

Popri tejto jedinečnej konštrukcii s klávesnicou prináša F(x)tec Pro 1 aj skvelú výbavu. Jej základom je síce starší, no stále výkonný procesor Snapdragon 835, ktorý je spárovaný so 6 GB RAM. Pre osobné súbory je dostupných 128 GB úložiska, ktoré môže zväčšiť aj microSD karta. Dizajnom sa však Pro 1-ka tak trochu vyhýba dnešným trendom a neprináša žiaden výrez, či dieru pre predný 8 MPx fotoaparát. Vpredu nad displejom sa ale nachádza reproduktor pre volania, ktorý s tým spodným tvorí pri prehrávaní hudby skvelé stereo.

Nenechaj si ujsť
Táto 18 000 mAh batéria skrýva v sebe smartfón. Nabitý vydrží niekoľko týždňov

Zadná časť v sebe skrýva duálny fotoaparát s rozlíšením 12 MPx + 5 MPx. Kvôli konštrukcii nebolo možné využiť žiadnu ochranu voči vode či prachu a nedostalo sa ani na bezdrôtové nabíjanie. Batériu s kapacitou 3 200 mAh tak bude musieť používateľ nabíjať len cez USB-C port. Tento nezvyčajný kúsok si však zachoval 3,5 mm audio jack, ktorý dnes v smartfónoch už len tak nevidíme. Snímač odtlačkov prstov sa v jeho prípade presunul na bočnú stranu do tlačidla napájania. F(x)tec Pro 1 dostal aj najnovší Android 9 Pie, ktorý prešiel len minimálnymi úpravami.

Cena nemusí vyhovovať každému

Väčšinu softvérových zmien zaznamenali aplikácie, ktoré bolo potrebné optimalizovať pre horizontálne zobrazenie. Na finálnu verziu F(x)tec Pro 1 si ale počkáme až do júla, kedy bude výrobca odosielať prvé predobjednávky.

Cena tohto modelu sa pritom pohybuje na úrovni 649 €, čo však nie je vzhľadom na starší čipset práve málo. Pokiaľ by tento kúsok niekoho oslovil, môže si ho kúpiť na oficiálnej stránke spoločnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom