Francúzsky startup EP Tender prináša riešenie pre majiteľov elektromobilov, ktorým vadí ich krátky dojazd. Je ním vozík s externou batériou, ktorý slúži ako powerbanka pre vozidlo, píše Automobile Propre.

Riešenie dojazdu na dlhé cesty?

Jedným z najviac omieľaných problémov súčasných elektromobilov je ich dojazd, ktorý sa často nedokáže porovnávať s vozidlami so spaľovacími motormi. Francúzsky startup EP Tender však prináša nové riešenie tohto problému vo forme pripojiteľného vozíka s batériou, ktorý slúži ako powerbanka pre vozidlo.

Firma v súčasnosti pracuje na vývoji prvého prototypu s batériou o kapacite 36,5 kWh, ktorú chce dokončiť do konca tohto roka. Podľa zakladateľa spoločnosti, Jean-Baptiste Segarda, je však ich cieľom vyvinúť verziu s kapacitou až 60 kWh. Zaujímavé sú však plány spoločnosti na fungovanie týchto vozíkov, pričom startup plánuje vybudovať sieť staníc Tender’Lib, kde budú dostupné na požičanie. Prostredníctvom aplikácie si tak nabitý vozík pohodlne nájdeš a pripojíš k vozidlu.

Tieto stanice ponúka spoločnosť zatiaľ len vo Francúzsku, a dostupné sú momentálne iba tri. EP Tender okrem inégo ponúkal aj benzínovú verziu vozíka, ktorý disponoval 35-litrovou nádržou a výkonom 22 kW, a elektromobilu tak dokázal dodať až 80 kWh. Nabíjať elektrické vozidlo z vozíka so spaľovacím motorom však veľmi ekologicky neznie.

Pokiaľ ťa zaujíma, koľko kilometrov by takýto vozík pridal, kompaktný Renault ZOE má batériu s kapacitou 52 kWh, ktorá ho dokáže napájať približne 395 kilometrov. Mestská Škoda CITIGOe iV zase ponúka batériu s kapacitou 36,8 kWh, pričom jej dojazd je na úrovni 253 kilometrov. Predĺženie dojazdu tak samozrejme závisí od typu vozidla, pričom treba počítať aj s vyššou hmotnosťou vozíka či zhoršením aerodynamiky.

Cena nepríjemne prekvapí

Azda najväčším zádrhelom je potreba špeciálneho mechanizmu na pripojenie vozíka, ktorý ponúka spoločnosť za cenu 600 € vrátane inštalácie. Na využívanie služieb siete Tender’Lib je potom potrebné uhradiť ročný poplatok vo výške 40 €, čo však ani zďaleka nie je konečná cena. Prenájom batérie na 1 deň totiž stojí až 17 €, pričom v cene je dodávka energie po dobu 1 hodiny, a za každú ďalšiu sa dopláca 7 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom