Pred pár dňami svet obletela historicky prvá fotografia čiernej diery, za ktorej vznikom stál veľkých tím stoviek vedcov. Tento fantastický úspech má však aj odvrátenú stránku, na ktorú teraz kvôli príspevku dopláca Katie Boumanová. Život mladej vedkyne sa zásadne zmenil po tom, čo svetu ukázala svoju radosť z vytvorenia prvej fotografie čiernej diery, ktorá jej priniesla nielen slávu.

Pre vytvorenie fotografie čiernej diery sa spojilo niekoľko observatórií po celom svete, ktoré vo výsledku dokázali zachytiť tento vesmírny objekt na prvom zábere. Množstvo nazbieraných údajov však bolo ohromné, a tak sa miesto posielania cez internet dostali na stovky pevných diskov, z ktorých boli neskôr analyzované. Katie Boumanová pritom viedla jeden zo 4 tímov, ktoré pracovali na pretavení týchto dát do výslednej fotografie, informuje The Verge.

Historický moment ľudstva znepríjemnil život mladej vedkyni

Svoje nadšenie zdieľala aj na sociálnej sieti, kde jej k úspechu zablahoželala aj jej alma mater, univerzita MIT, kde predtým študovala. Tento komentár však mal ďalekosiahle následky a verejnosť naviedol k presvedčeniu, že fotografiu čiernej diery pomohol vytvoriť len algoritmus Katie Boumanovej.

Mnohí ľudia ju tak začali vnímať ako hlavnú postavu, ktorá stála za týmto unikátnym záberom. Krátko po tom internet začali ovládať online „trollovia“, ktorí život tejto vedkyne poriadne znepríjemnili. Podľa magazínu The New York Times jej začali prichádzať správy v takom množstve, až musela vypnúť svoj smartfón.

Nenechaj si ujsť
Vysvetlenie, prečo vyzerá fotka čiernej diery, tak ako vyzerá, ešte viac zvýrazňuje úspech vedcov

Na Twitteri sa dokonca objavili aj falošné profily s jej menom a na internete sa písali príbehy, ako sa Katie stala náhodnou tvárou tohto významného počinu. Hoci je skvelé, že ju mnohí ľudia za jej prácu obdivujú, rozhodne nie je vhodné označovať ju samotnú ako jedinú vedkyňu, ktorá vytvorila fotografiu čiernej diery. Na tomto projekte totiž pracovalo ďalších 214 vedcov. Vzhľadom na stupňujúcu sa situáciu, pridala Katie Boumanová na Facebook komentár so svojim vyjadrením, kde obhajovala prácu všetkých svojich kolegov.

Neprajníci našli stále nové spôsoby

Ľudia začali detailne skúmať jej prácu, aby zistili, aký podiel mala na tejto svetoznámej fotografii. Pritom narazili na algoritmus Andrewa Chaela, ktorý je na GitHube uvádzaný ako jeden z hlavných vývojárov tohto softvéru, ktorý pomohol vytvoriť záber čiernej diery.

K tomuto kroku sa však uchýlili ľudia, ktorým zrejme prekážal fakt, že za jedným z najvýznamnejších momentom vedy stála aj žena, prezradil pre The Washington Post Andrew Chael. Popritom sa internetom ďalej šírili rôzne správy, videá na YouTube a falošné účty s jej menom aj na Instagrame.

Zobraziť celú galériu (2)
Katie Bouman/Facebook

To všetko z dôvodov, že ženy sú podľa portálu Sciencemag podceňované v oblasti vedy, na pracovisku zažívajú obťažovanie, šikanu a dokonca majú o 40 % menšie platy ako ich mužskí kolegovia. Príbeh Katie Boumanovej je tak zarážajúci a odráža chovanie ľudí, ktorí ju od jedného z najvýznamnejších momentov ľudstva neprestajne obťažujú.

Pre verejnosť je však jednoduchšie zapamätať si jednu tvár miesto stoviek ďalších, prezradil The Verge. Napriek tomu táto 29-ročná vedkyňa ukázala svoj potenciál a jej kariéra začala naozaj veľmi sľubne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom