Včera prišla zo sveta prelomová správa o tom, že sa vôbec po prvýkrát podarilo vyfotografovať čiernu dieru. Tá sa nachádza vo vzdialenosti približne 55 miliónov svetelných rokov a jej hmotnosť je až 6,5 miliardy násobku Slnka. 

Čierne diery preslávil najmä dnes už zosnulý fyzik Stephen Hawking, no až doteraz sa nedali získať žiadne priame dôkazy, ktoré by priamo potvrdzovali ich existenciu. To sa však včera zmenilo, a ak by Hawking dnes ešte žil, tak by nebolo pochýb o tom, komu by putovala nasledujúca Nobelova cena za fyziku. Vyfotografovať ju však dalo množstvo námahy, nakoľko na také niečo je potrebný teleskop, ktorého veľkosť je vo veľkosti Zeme.

Very inspiring! #EHTblackhole

Gepostet von Hashem Al-Ghaili am Mittwoch, 10. April 2019

Nakoľko je nemožné niečo také vytvoriť, prišlo sa na iné riešenie, a to využiť niekoľko teleskopov po celej planéte a vytvoriť z nich jednotný obraz. A práve vďaka tomuto môžme vidieť ako čierna diera vyzerá. Na obrázku vyššie môžeš vidieť to, aké veľké množstvo údajov bolo nutné zozbierať. Analýza týchto dát trvala vedcom takmer 2 roky.

Prečo vyzerá čierna diera tak ako vyzerá?

Mnohých však možno prekvapilo to, ako vôbec fotka čiernej diery vyzerala, nakoľko rôzne obrázky  a animácie ju zobrazujú v úplne inom svetle. Nuž, aj na to existuje jednoduché vysvetlenie, o ktoré sa postarali šikovní vedátori zo slovenskej stránky Vedátor_sk. Ich video je vytvorené tak, aby všetky tieto javy dokázal pochopiť aj laik. Najlepšie preto bude, ak si pozrieš toto krátke video, ktoré vzniklo ešte predtým, než vôbec bola fotografia čiernej diery vytvorená.

Možno si to teraz neuvedomuješ, no tento objav je niečo neuveriteľné. Dosiahlo sa niečo, čo sa pred niekoľkými rokmi zdalo ako nemožné a veľa ľudí dokonca existenciu čiernych dier spochybňovalo. Ďalším krokom teraz pre vedcov bude prísť na to, čo sa deje okolo singularity a horizontu udalostí. Ide o akúsi hranicu a všetko čo je v nej, z nej nedokáže ďalej uniknúť a to dokonca ani svetlo.

Zoomovanie do supermasívnej čiernej diery v centre galaxie M87

:ONeuveriteľné, čo sme (ľudia) dokázali, úplne mám z toho zimomriavky! Zoomovanie do čiernej diery s hmotnosťou 6.5 miliardy násobku Slnka. Je síce obrovská (párkrát väčšia oko slnečná sústava), no šialene ďaleko — 55 miliónov svetelných rokov. Keď si to človek prepočíta, je to ako fotiť pomaranč na Mesiaci. Na také niečo treba teleskop o rozmeroch Zeme, čo sa šikovne nahradilo sériou teleskopov na rôznych kontinentoch. Výzvou však bolo ich dáta dokonale poskladať.Strašne je to parádne celé, úplne sa z toho teším. (Aj keď video je až trochu desivé.)[Samuel]Zdroj videa @Event Horizon Telescope

Gepostet von Vedátor_sk am Mittwoch, 10. April 2019

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom