Mladý Slovák sa rozhodol vytvoriť nevšednú mobilnú appku pre sledovanie filmov a seriálov. Základnú myšlienku zdieľa s doteraz známymi webmi, ktoré ponúkajú bezplatný stream tohto obsahu, no predsa sa v niečom líši. Filmoid chce ponúknuť používateľovi bezplatné sledovanie obľúbeného obsahu bez akýchkoľvek poplatkov a reklám. Je však takáto aplikácia vôbec legálna?

Sledovanie filmov a seriálov sa za uplynulé roky výrazne zmenilo. Aj na Slovensku sa presadilo viacero streamovacích služieb, ktoré chcú prilákať diváka na exkluzívne tituly za relatívne prijateľné mesačné poplatky.

Mnoho ľudí však stále odmieta za sledovanie platiť, a tak siahajú po bezplatných alternatívach, ktoré im umožnia pozrieť si obľúbený film či seriál úplne zadarmo.

Úrady klepli po prstoch populárnym stránkam. Prišli však ďalšie náhrady

Dlhé roky sa Slováci spoliehali pri sledovaní tohto obsahu na weby ako TopSerialy.to, Bombuj.tv alebo SledujuSerialy.to či ďalšie podobné stránky. Množstvo z nich vymizlo po známom zásahu aliancie ACE, ktorej členmi sú aj streamovacie služby ako Netflix, HBO a mnohé známe televízie či štúdiá. Detaily o tejto téme nájdeš v samostatnom článku.

Ani po dlhom čase od zrušenia mnohých serverov, na ktorých boli filmy a seriály ukladané, sa neskoncovalo s nelegálnym šírením filmov a seriálov. Takéto stránky však nie sú priamymi vinníkmi, ktorí porušovali autorské práva.

Napriek tomu ale po stopnutí serverov ako OpenLoad, Verystream či Streamango ukončili svoju činnosť a prišli o tisícky hodín obsahu. Weby šíriace takýto obsah pritom iba zdieľajú embedované odkazy na obsah uložený na zahraničných serveroch.

Prehrať si ho však mohol ktokoľvek, no najprv sa musel používateľ dostať cez množstvo reklám, ktoré sú základným zdrojom príjmu takýchto stránok. Teraz sa však objavuje aplikácia, ktorá nadväzuje na takéto bezplatné sledovanie obsahu, no paradoxne za to nechce nič na oplátku.

Na Slovensku vznikla aplikácia pre bezplatné sledovanie filmov a seriálov

Za aplikáciou Filmoid stojí 20-ročný Slovák, ktorý ju vyvinul ako mobilnú alternatívu k podobným webom. Narozdiel od nich sa však používateľ nestretne pred spustení prehrávania so žiadnou reklamou. Malý reklamný banner sa ale nachádza v samotnom prostredí aplikácie. Ako teda celá táto „novinka“ funguje? Základná myšlienka aplikácie je rovnaká, ako aj v prípade dnes už nefunkčnej stránky TopSerialy.to a jej podobným webom.

Používateľ, ktorý si Filmoid stiahne na svoj Android (verzia pre iOS zatiaľ nie je dostupná), má k dispozícii viacero filmov, ktoré sú v aplikácii prehrávané práve z externých serverov v zahraničí. Aktuálne je v aplikácii dostupných zatiaľ len 100 filmov, no môžeme predpokladať, že postupom času sa zoznam rozšíri o množstvo ďalších titulov. Všetky sú pritom dostupné v HD kvalite.

Obsah je taktiež dostupný s dabingom alebo titulkami v češtine a slovenčine a je rozdelený aj podľa jednotlivých žánrov. Filmoid sa teda nezameriava len na slovenský trh, ale sústredí sa aj na divákov v Česku. Prehľadné a jednoduché prostredie aplikácie ponúka zoznam všetkých dostupných filmov a k nim je pridávaný aj podrobný popis. Používateľ má potom pred spustením prehrávania na výber servery, z ktorých si film pozrie.

Samotná aplikácia doteraz zaznamenala aj veľmi pozitívne ohlasy od používateľov v recenziách v Obchode Play, kde získala plný počet hviezdičiek (počet recenzií je však veľmi malý). Princíp fungovania tejto aplikácie je teda mnohým dobre známy, no je to stále legálne?

Sledovanie filmov a seriálov cez embedované odkazy je legálne

Ako už bolo spomenuté, tvorca takejto aplikácie, či ekvivalentných webových stránok, neporušuje autorské právo, nakoľko sa predmetné filmy a seriály nenachádzajú na jeho serveroch. Embedovanie videí, teda aj filmov a seriálov uložených na iných serveroch, povoľuje aj Slovenský ochranný zväz autorský.

Ten už v minulosti uznal embedovanie odkazov na videoobsah uložený na iných serveroch za neverejný prenos, a teda spôsob, ktorý neporušuje autorský zákon. Takýto spôsob šírenia videí schválila za legálny aj EÚ. Pokým je teda obsah v aplikácii uložený na externých serveroch, nespája sa so samotnou aplikáciou a jej vývojár/prevádzkovateľ sa nedopúšťa porušenia zákona o autorskom práve.

Zobraziť celú galériu (8)
Freepik (Úprava redakcie)

Celá aplikácia tak funguje legálne, avšak, autor takéhoto softvéru, respektíve ani webu, nesmie za sprístupnenie žiadať predplatné a poplatky, ktoré nájdeme pri oficiálnych streamoch. Fungovanie aplikácie Filmoid je teda rovnako legálne ako prevádzka podobných streamovacích webov, ktoré ponúkajú divákom filmy a seriály prostredníctvom embedovaných odkazov z externých serverov.

Aktuálne zákony totiž nevnímajú takéto šírenie obsahu za porušenie autorského zákona a plnú zodpovednosť tak nesie autor, ktorý konkrétny obsah na servery nahráva, a prevádzkovatelia týchto serverov.

Filmoid - Filmy zadarmo
Filmoid - Filmy zadarmo
Developer: Macoapps
Price: Free

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom