Vývojári z Electronic Arts konečne predstavili gameplay prichádzajúcej novinky FIFA 22 v rámci udalosti EA Play Live 2021. Okrem prvých záberov priamo z hry nám tvorcovia bližšie priblížili aj kľúčové zmeny, ktorým dominujú technológia HyperMotion, úplne prepracovaní brankári a samozrejme stará známa pesnička – vylepšená fyzika lopty.

V približne 30-minútovom videu štvorica vývojárov podrobne rozoberá zmeny, ktoré nás v hre pre tento rok čakajú. Aj napriek tomu, že gameplay záberov nebolo až tak veľa, ako by sme možno dúfali, si hráči môžu urobiť lepšiu predstavu o tom, čo od hry vlastne čakať.

Najvýraznejšie zmeny len na next-gen konzolách

Vďaka novo predstavenej a revolučnej HyperMotion Technology sa EA snaží priblížiť gameplay v hre FIFA 22 k čo najviac realistickému zážitku. Prostredníctvom simulácie reálneho zápasu 11v11 spolu s profesionálmi futbalistami bolo možné previesť pohyby hráčov do hry vernejšie než kedykoľvek predtým. Využité boli súpravy Xsens motion capture, ktoré mali futbalisti na sebe počas zápasu priamo oblečené, čím boli docielené doposiaľ nevidené animácie.

Určite nezmeškaj
Ubisoft predstavil novú Tom Clancy’s hru. Obrovský potenciál kombinuje so zameraním, aké by si nečakal ani vo sne

Tejto aj ďalším hlavným novinkám sme sa už bližšie venovali v minulosti pri predstavení oficiálneho traileru, ale vďaka EA Play Live 2021 udalosti sme mohli vidieť ich zapracovanie priamo na ihrisku.

EA už vtedy uviedla, že technológiu HyperMotion dostanú len next gen konzoly PlayStation 5, Xbox Series X/S a streamovaciu hernú platformu Google Stadia. PC hráči tak majú aj tento rok smolu a budú sa musieť uspokojiť s hrou bez tejto technológie. Túto politiku „hrania na dve strany“ razí spoločnosť Electronic Arts už dlhšie a rovnako ako minulý rok, aj tentokrát prichádza prakticky totožné odôvodnenie.

EA

Je pravdepodobné, že väčšina hráčskej základne FIFA 22 nemá tak silné počítače, aby im nové next-gen verzie hier spustili, a preto sa EA s upgradom na PC neponáhľa. Zatiaľ to teda vyzerá tak, že pokým bude väčšina PC hráčov disponovať počítačmi so slabším hardvérom, týchto veľkých noviniek sa nedočkajú.

Jemnou cenou útechy im nateraz môže byť aspoň nepotvrdená informácia, že od ročníka FIFA 23 by mohla byť séria úplne zadarmo.

A zase tá lopta

Gameplay video sa zameralo aj na True Ball Physics, a teda vernejšie spracovanie lopty. Odrazy od hráčov, točenie vo vzduchu, pohyb lopty pri trikoch – to všetko by malo byť pozdvihnuté na ešte vyššiu úroveň, než na akú boli hráči zvyknutí doteraz.

Spolu s tisíckami nových animácií a vernejším dodržiavaním taktiky a rozostavenia ide o novinky, ktoré popri HyperMotion technológii vzbudzujú veľkú pozornosť.

Brankári budú rozhodnejší, spoľahlivejší a inteligentnejší

Poriadnymi zmenami si podľa videa prejdú aj brankári. Práve ich spracovanie bolo v predošlých verziách hry pre mnohých hráčov tŕňom v oku pre nespoľahlivosť aj neprirodzené chovanie na bránkovej čiare.

Nový brankársky systém by ale mal strážcov svätyne spracovať tak, aby boli v kľúčových momentoch rozhodnejší, inteligentnejší a spoľahlivejší. Aj brankári boli vylepšení o nové animácie, čo sa odrazí na plynulosti a realistickosti pohybov.

Opäť ale nepotešíme PC hráčov ani tých na starších konzolách PS4 a Xbox One – zmeny vychádzajú z HyperMotion technológie, takže je veľmi pravdepodobné, že na týchto platformách k výraznejším zmenám nedôjde.

Explozívny šprint pri driblingu aj bránení

Naopak, postrachom brankárov bude nová herná mechanika Explosive Sprint, ktorí budú môcť hráči využívať pomocou tlačidla RT (Right Trigger). Správnym načasovaním tak dosiahnu vyššiu akceleráciu a lepší odpich a to počas driblovania aj bránenia. Na papieri to vyzerá sľubne, ale až po odskúšaní hráčskou komunitou budeme vedieť, ako táto mechanika reálne hru ovplyvní.

Ak by sme vychádzali z predošlých skúseností so sériou FIFA, tak tesne po vydaní príde EA s veľkým patchom, ktorý hru do istej miery pozmení a vybalansuje. Všetko bude závisieť od hráčskych ohlasov.

Oficiálny dátum vydania hry je stanovený na 1. októbra pre Standard edíciu a 27. septembra pre edíciu Ultimate, ktorú si môžu hráči objednať v predstihu a vyskúšať tak hru FIFA 22 so štvordňovým predbežným prístupom. Obálku hry bude počas nadchádzajúcej sezóny zdobiť Kylian Mbappe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom