Veliteľom simulovanej misie na Mesiac, ktorá momentálne prebieha v poľskej výskumnej stanici LunAres, sa stal Slovák Matej Poliaček. Matej je už dlhšiu dobu známy napríklad svojou dôležitou prácou ako člen letovej kontroly Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v Nemeckom stredisku pre letectvo a kozmonautiku (DLR).

Dôležitý výskum

Matej Poliaček si vďaka simulovanej misii, v rámci ktorej je veliteľom šesťčlenného tímu Nike I, vyskúša pobyt na Mesiaci. Rozhodne však tento projekt nie je nejakou dovolenkou a celý tím v priebehu misie, ktorá trvá od 21. mája do 17. júna, pracuje na dôležitom výskume. Tak ako skutoční astronauti, aj tím Nike I na stanici LunAres čelí rôznym výzvam, na ktoré musí rýchlo a inteligentne reagovať.

Tím napríklad vykonal už dva výstupy na povrch Mesiaca po tme, pričom jeden z nich museli prerušiť kvôli nefunkčnému ventilátoru prilby jedného z členov posádky. Podľa samotného Mateja je hlavným cieľom misie zlepšiť postupy v teréne počas skutočných vesmírnych misií.

Matej Poliaček

„Práve formou podobných simulácií DLR a Európska vesmírna agentúra momentálne vyvíjajú stanicu, ktorá má slúžiť na prípravu európskych astronautov pred skutočnou cestou na Mesiac. DLR chce využiť existujúce skúsenosti s prevádzkou ISS a stanica LunAres môže poslúžiť ako odrazový mostík pre pretavenie týchto znalostí do prevádzkových princípov pre stanicu mesačnú – zo začiatku simulovanú, no eventuálne aj tú skutočnú,“ dodáva Matej.

Slovenka velila aj na Marse

Slováci majú s velením takýmto simulovaným misiám prekvapivo dobré skúsenosti, čo dokazuje aj astrobiologička Michaela Musilová, ktorá sa stala veliteľkou simulovanej misie na Mars. Komplex HI-SEAS, v ktorom táto misia prebehla, sa nachádza v nadmorskej výške približne 2,5 km a vďaka svojmu okoliu skutočne pripomína Mars. Keďže ide o sopečné pohorie, v okolí sa nenachádzajú ani žiadne rastliny.

Vraciame sa na Mesiac

Posádka počas svojho pobytu denne fyzicky trénuje a testuje pri tom aj zariadenie, ktoré môžu v budúcnosti využiť skutočné vesmírne misie. Cieľom tohto inovatívneho zariadenia je zmenšiť priestor, ktorý takéto nástroje zaberajú a zlepšiť tak ich kompaktnosť v porovnaní s nástrojmi, ktoré používajú na cvičenie astronauti na ISS.

Matej Poliaček

„Pobytom v mikrogravitácii astronautom rednú kosti a ubúdajú svaly tým, že ich telo nemusí vyvíjať úsilie voči zemskej gravitácii. Toto je, samozrejme, problém z dlhodobého zdravotného hľadiska a ak astronaut pravidelne vo vesmíre necvičí, a tak neudržiava svoje svaly a kosti v čo najlepšom stave, dôsledkom môže byť dlhé zotavovanie po pristátí,“ objasňuje Matej Poliaček a dodáva, že astronauti k Mesiacu poletia v pomerne stiesnených priestoroch.

Matej sa v minulosti uchádzal aj o let okolo Mesiaca v rámci projektu dearMoon, ktorý sa má konať vďaka revolučnej rakete Starship. Matej sa dostal vo výberovom konaní pomerne ďaleko, nakoniec však boli uprednostnení najmä známi umelci s cieľom popularizácie vesmírneho prieskumu a tvorby diel, ktoré túto udalosť priblížia ľuďom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú