Obzvlášť šikovná Slovenka, astrobiologička Michaela Musilová, je veliteľka simulovanej vesmírnej stanice HI-SEAS na Havaji, kde simulujú skutočnú marťanskú misiu. Na reálnom Marse chce hľadať stopy života, uviedla v rozhovore pre TASR.

Chce posunúť ľudstvo vpred

Kým niektorí sa chystajú na svoje misie na palube kozmických lodí súkromných firiem, ktoré nemajú v pláne žiadny vedecký výskum, Musilová má iné plány. Podľa vlastných slov ju láka robiť v kozme čosi užitočné pre ľudstvo a nie tam „ísť len tak, s nejakou firmou“. Túto príležitosť mal nedávno aj Slovák Matej Poliaček v rámci projektu dearMoon.

Michaela Musilová/TASR

Musilová sa chce raz dostať na Mars a hľadať tam stopy po živote. O výskume Marsu vie veľa aj vďaka tomu, že velí simulovanej marťanskej misii na Havaji. Každý deň majú kompletne vopred naplánovaný a podmienky sú drsné.

Kvôli limitovanému prístupu k vode sa sprchujú raz za dva týždne a von chodia v skafandri, pričom sú nútení dodržiavať všetky protokoly tak, ako na skutočnej mimozemskej misii, píše Startitup.

Expedície trvajú aj štyri hodiny a po návrate dnu majú spoločný obed. „Pre mňa ako veliteľku je dôležité, aby sme všetci jedli spolu, lebo je to jediný čas, keď sa môžeme navzájom zblížiť,“ vyjadrila sa Musilová. Keď príde večer, spíšu svoje aktivity a správu zašlú riadiacemu stredisku.

Mars na Zemi

Komplex HI-SEAS sa nachádza v nadmorskej výške približne 2,5 km a vďaka svojmu okoliu skutočne pripomína Mars. Keďže ide o sopečné pohorie, v okolí sa nenachádzajú ani žiadne rastliny.

ICON/NASA

Prvá misia sa podľa HI-SEAS uskutočnila v roku 2013, pričom Musilová je súčasťou šiestej misie v poradí. Venuje sa najmä astrobiologickému výskumu a študuje druhy mikróbov, ktoré môžu na Marse existovať.

Návrat do normálnej civilizácie je pre nich „kultúrny šok“ a často majú následne problémy s trávením bežnej stravy. „Istým spôsobom je to taká dobrá očista,“ tvrdí Musilová.

NASA plánuje novú, ešte reálnejšiu misiu

Ako NASA nedávno informovala, robí nábor dobrovoľníkov pre novú simulovanú marťanskú misiu, ktorá započne už na jeseň budúceho roku. Podľa odborníkov je táto misia kľúčová, aby sa vyriešili potenciálne problémy budúcich astronautov na Marse.

Svet sa momentálne chystá na návrat na Mesiac napríklad v rámci meškajúcemu programu Artemis pod záštitou NASA, svoj vlastný lunárny program však už predstavilo aj Rusko v spolupráci s Čínou.

Na druhej strane sú však súkromné firmy, na ktorých čele momentálne stojí SpaceX, ktorý chystá nielen misiu niekoľkých astronautov na Mars, ale rovno jeho kolonizáciu. Okrem ľudí môžu pomôcť aj robotickí astronauti – podľa Muska je totiž možné na tento účel využiť vyvíjaných autonómnych robotov spoločnosti Tesla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú