Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ošiaľ po marcovom zverejnení videa, v ktorom japonský miliardár Yusaku Maezawa oznámil, že so sebou na cestu okolo Mesiaca zoberie aj 8 civilistov sa pomaly, ale isto dostáva do finále. Po mesiacoch ticha organizátori v piatok vydali krátke video, kde priblížili profily niekoľkých uchádzačov. Medzi nimi sa na malú chvíľu objavil aj Matej Poliaček, ktorý sa ako jediný Slovák dostal do užšieho výberu.

Medzi špičku kandidátov sa dostal aj Slovák

Do výberového procesu sa po zverejnení videa s nádejou cesty do vesmíru a „prechádzky“ okolo Mesiaca prihlásilo približne milión ľudí z celého sveta. Po mesiacoch ticha v piatok 16. júla vydal Maezawa na svojom youtube krátke, bez mála 6 minútové video, v ktorom priblížil profily niektorých  uchádzačov.

Medzi hŕstkou vyvolených sa na zlomok sekundy objavil i Matej Poliačiek, člen letovej kontroly ISS, ktorý nedávno v exkluzívnom rozhovore pre Startitup prezradil  množstvo informácií a povinností o svojej práci. Poliaček sa tak ako jediný Slovák dopracoval z milióna uchádzačov, z takmer každej krajiny sveta, medzi niečo vyše 30 kandidátov, ktorí sa objavili vo videu.

Samotný proces výberu začal ešte v marci, no od tej doby bol celý výber utajovaný a obsahoval iba obmedzený počet verejných aktualizácií. Podľa tweetu japonského miliardára sa výberové konanie dearMoon blíži ku koncu, no organizátori zatiaľ tvrdia, že výber stále prebieha. Dátum, kedy spoznáme vybraných uchádzačov, zatiaľ nie je známy.

Výber sa už blíži ku koncu

Vo videu, v ktorom dominujú uchádzači z USA, sa objavil aj kozmický inžinier Matej, aktuálne pracujúci ako technik letovej prevádzky pre európsky modul Columbus, ktorý je súčasťou Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS.

Rovnako ako ostatní uchádzači a finalisti, aj Poliaček v rámci výberového konania vytvoril krátke 1-minútové video, ktoré ho napokon dostalo až medzi užšiu špičku. Hoci pôvodným zámerom Maezawu bolo so sebou zobrať niekoľko umelcov a fotografov, postupne miliardár výber rozšíril v podstate na každého, kto by svojim letom pomohol ľudom a spoločnosti.

Poliaček si uvedomuje, že sa nachádza naozaj v silnej konkurencii uchádzačov a keďže všetka pozornosť je zameraná najmä na kandidátov z umeleckej sféry, čo je v súlade s pôvodným zámerom Maezawu, je len veľmi ťažké odhadnúť jeho šance na výber.

„Táto cesta je najambicióznejší let s ľudskou posádkou od čias Apolla, a preto predstavuje neuveriteľné príležitosť pre vedecký výskum“, uvádza Poliaček.

Poliaček tiež tvrdí, že v prípade ak by bol vybraný, je pripravený sústrediť sa na technické aspekty expedície, pričom jeho cieľom by bolo v plnej miere využiť vedecký potenciál tohto letu a uskutočniť experimenty vhodné pre štúdium mikrogravitácie, Mesiaca a posádky počas letu. Začiatok expedície je naplánovaný na rok 2023, a posádku do vesmíru vynesie vesmírna loď od SpaceX, ktorú si Maezawa zaobstaral.

Obľubená investícia miliardárov

Zdá sa, že lety do vesmíru sú obľúbenou investíciu miliardárov. Potvrdzuje to aj nedávny let spoločnosti Virgin Galactic, ktorá na svojom raketopláne SpaceShipTwo vyniesla do kozmu posádku niekoľkých súkromných pasažierov a zahájila tým bezprecedentnú éru vesmírnych letov. Na palube sa nachádzal aj zakladateľ spoločnosti Richard Branson.

Ani historický let však nestačil, akcie Virgin Galactic prudko klesli. Môže za to krok spoločnosti, ktorá sa rozhodla predať svoje akcie v hodnote až 500 miliónov amerických dolárov.

Jej akcie padli o 14% a podľa piatkovej uzatváracej trhovej hodnoty predstavuje predávané číslo približne 10,2 milióna podielov. Napriek poklesu sa však držia akcie Virgin Galactic na takmer dvojnásobku svojej hodnoty v porovnaní so začiatkom tohto roku.

Po Virgin Galactic do vesmíru zavítala pred pár dňami aj spoločnosť Blue Origin, so štvorčlennou posádkou na čele s Jeffom Bezosom. Letu sa zúčastníl i 18-ročný Oliver Daemen, ktorý v sedadle nahradil výhercu aukcie a stal prvým platiacim pasažierom pre Blue Origin.

Okrem najmladšieho astronauta sa nachádza medzi prvými pasažiermi aj najstaršia astronautka, Wally Funk. Tá bola v 60-tych rokoch súčasťou projektu Mercury 13, skupiny trinástich žien trénovaných rovnako, ako mužskí astronauti. Do vesmíru sa však ani jedna z nich, až doteraz, nedostala. Dvoch rekordných astronautov na palube doplníl a brat Jeffa Bezosa, Mark Bezos.

Let do vesmíru postihla aj jedna kuriozita, Bezosov let do vesmíru nechcel nikto poistit. Kým klasické aerolínie sú povinné poistiť svojich pasažierov, v prípade vesmírnych letov takéto pravidlo chýba. V minulosti mali totiž na starosti tieto lety takmer výlučne vládne agentúry.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú