Facebook je ako najväčšia sociálna sieť sveta dokonalým nástrojom pre podvodníkov, ktorí prostredníctvom neho doteraz skúšali oklamať používateľov najrôznejšími spôsobmi. Aktuálne vznikol ďalší podvod, ktorý má formou formuláru zlákať ľudí na bezplatné sledovanie Netflixu. V skutočnosti môžu prísť o osobné údaje a peniaze. Tento podvod sme si na Facebooku všimli krátko po tom, ako bola založená predmetná stránka.

Na Facebooku sa doteraz mnohí používatelia mohli stretnúť s rôznymi podvodnými súťažami, v ktorých chceli podvodníci vylákať od výhercov peniaze alebo finančné údaje. Objavili sa aj prípady vydierania. Množstvo podvodov na tejto sieti je skutočne alarmujúce a neustále sa objavujú ďalšie a ďalšie nové metódy, ktorými chcú záškodníci pripraviť ľudí o peniaze alebo osobné údaje.

Vo svete internetových podvodov sa vyskytli aj spôsoby, ktorými chceli podvodníci používateľa oklamať zdanlivo pravou stránkou populárnych webov, aby od nich následne vymámili údaje. Práve takýto spôsob teraz využíva aj najnovší podvod, ktorý sa šíri na Facebooku a za vyplnenie formulára sľubuje bezplatné predplatné na Netflixe.

Nenechaj si ujsť
Slovákov klame na Facebooku ďalšia podvodná súťaž. Namiesto sľúbenej výhry prídu o peniaze

Podvodníci na Facebooku ponúkajú Netflix na rok zdarma

Podvodná ponuka sa šíri aj formou reklamy, vďaka ktorej sa tak dostane k väčšiemu množstvu používateľov. Stránka Netflix Stocks, ktorá tento podvod šíri, bola pritom založená len pred pár dňami, konkrétne 7. apríla. Doteraz si síce nezískala veľa sledovateľov, no práve prostredníctvom reklamy môže svoj podvod rozšíriť medzi množstvo ľudí, čím sa zvyšuje riziko, že mnohí z nich naň naletia.

Screenshot/FonTech

V reklame, ktorá sa objavuje aj na nástenke Slovákov, sa podvodníci snažia ľudí nalákať na vyplnenie formulára s 3 otázkami. Dve z nich sú v slovenčine, no posledná je písaná v azbuke. Už to je jedným zo znamení, že sa môže jednať o podvrh. Za vyplnenie dotazníka majú pritom podľa ponuky používatelia získať až ročné predplatné na Netflixe úplne zadarmo. Po vyplnení otázok však bude používateľ presmerovaný z Google Formulára na podvodnú webovú adresu.

Práve tá môže byť kľúčovým prvkom podvodníkov k získaniu údajov o používateľovi. Bezpečnostný nástroj ESETu tento odkaz navyše vyhodnotil ako phishing. Web sa totiž pokúša od ľudí vylákať prihlasovacie údaje, no získať môže aj čísla kreditných kariet. Navyše, pokiaľ používateľ nemá k dispozícii ochranu pred takýmto webovým phishingom, po kliknutí na odkaz bude presmerovaný na stránku Netflixu.

Screenshot/FonTech

Na zdanlivo pravom webe tohto streamu však podvodníci žiadajú, aby používateľ zaslal SMS správu, ktorá mu má následne zabezpečiť jedinečný kód pre ročné bezplatné sledovanie Netflixu. Takýmto spôsobom môžu získať peniaze za spoplatnenú správu a navyše, žiadny kód pre ročné predplatné neexistuje.

Nejde pritom o jediný podvod svojho druhu a podvodníci to podobným spôsobom na ľudí skúšali už aj v prípade iných populárnych webov. Kľúčom k úspešnému oklamaniu je pritom navodiť dojem, že sa používateľ nachádza na oficiálnej stránke, na ktorej sa má následne prihlásiť alebo zadať citlivé údaje, ktoré však poputujú do rúk podvodníkov. Po ich získaní môžu získať kontrolu nad účtom alebo prístup k financiám obete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú