Premiér SR Igor Matovič porušoval na Facebooku autorské práva. Zdieľal karikatúry Denníka N, pre ktorý ich vytvára karikaturista Martin „Shooty“ Šútovec. Denník N, spolu s autorom karikatúr, ohlásili porušenie práv sociálnej sieti. Facebook vo výsledku odstránil z premiérovej nástenky viacero príspevkov, ktoré porušovali autorské práva. O probléme informoval samotný Denník N.

Igor Matovič je známy aj svojou obľubou písania statusov na Facebooku, kde pridáva príspevky takmer na dennej báze. Mnohokrát pritom zdieľa aj snímky obrazovky s článkami z médií, vrátane Denníka N. Na svojej nástenke ich šíri bez uvedenia zdroja a povolenia autora, čím porušuje autorské práva. Facebook teraz proti nemu zasiahol.

Matovič porušuje autorské práva

Problém so zdieľaním predmetných screenshotov z článkov a karikatúr bez zdroja sa karikaturista Martin Šútovec pokúšal spočiatku vyriešiť upozornením Igora Matoviča na to, že porušuje autorské práva. Ten na upozornenia nereagoval. Denník N a karikaturista preto problémové príspevky nahlásili Facebooku, ktorý ich včera odstránil. Dovedna bolo zmazaných 6 takýchto príspevkov.

Premiér našej krajiny sústavne kradne z webu Denníka N moje kresby a zverejňuje ich na svojom profile. Je to nesmierne úbohé, odhliadnuc od toho, že zjavne netuší nič o Donovi Quijote.

Posted by Martin Shooty Šútovec on Saturday, October 31, 2020

Autorské práva však Matovič neporušil len v prípade Denníka N, ale aj ďalších iných slovenských či zahraničných médií, ktorých obsah článkov či obrázky zdieľal na svojej nástenke. Pri príspevkoch premiér neuvádza ani odkaz na pôvodný zdroj či autora diela.

Nie je zdieľanie ako zdieľanie

V galérii fotografií Igora Matoviča sa pritom nachádza ďalšie množstvo snímok obrazovky, ktoré obsahujú správy z Denníka N a ďalších médií. Práve takýmto spôsobom dochádza k porušeniu práv duševného vlastníctva.

Denník N pritom poskytuje pri článkoch aj špeciálnej rubrike „Minúta po minúte“, z ktorej Matovič vytváral snímky obrazovky, tlačidlo na zdieľanie obsahu, ktorý môžu používatelia zdieľať vo forme odkazu na svojej nástenke. V prípade nahlásenia porušenia práv duševného vlastníctva Facebook takéto problémové príspevky odstráni alebo obmedzí ich dosah.

Používatelia majú právo zdieľať príspevky stránok či iných ľudí prostredníctvom tlačidla, ktoré sa podľa nastavení zdieľania konkrétneho účtu nachádza na Facebooku v pravom rohu pod príspevkom. Niektoré účty môžu mať zdieľanie publikovaných príspevkov zablokované, a preto ich ďalšie zdieľanie touto cestou nie je možné.

Pokiaľ by bol teda vytvorený screenshot obrazovky s takýmto príspevkom, ktorý by používateľ ďalej šíril bez povolenia autora a uvedenia zdroja, išlo by o porušenie autorských práv. V prípade príspevkov karikaturistu Martina Šútovca sú jeho diela dostupné výlučne v publikáciách Denníka N.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom