Po nedávnych škandáloch spoločnosti Facebook, ktorá predávala informácie o používateľoch tretím stranám, sa spoločnosť snaží napraviť si svoj imidž medzi používateľmi. Všemožnými vylepšeniami a úpravami podmienok chce docieliť to, aby ľudia Facebook vnímali ako bezpečnú sociálnu sieť, kde nehrozí žiadne ďalšie zneužitie citlivých informácií.

Ich najnovšie opatrenie na ochranu súkromia však obsahuje celkom kontroverzný nástroj, ktorý má ochrániť osoby predtým, aby boli zneužité ich intímne fotografie. Vyzýva totiž používateľov, aby sociálnej sieti odoslali svoje nahé fotografie, ktoré následne zablokuje na ich ďalšie zdieľanie.

Zabezpečenie pomocou špeciálneho odtlačku

Tento nástroj má slúžiť na boj proti rôznym pomstám zo strany partnerov, ktorí sa snažia zhodiť toho druhého tým, že budú po sociálnym sieťach rozposielať ich intímne fotografie. Riešenie spočíva v tom, aby osoba, ktorá sa cíti v ohrození, zaslala svoje intímne fotografie spoločnosti Facebook. Následne z nich vytvorí špeciálny ‚‚odtlačok’’ – hash. Ten dokáže identifikovať danú fotografiu bez toho, aby musela byť uchovaná kópia na serveroch Facebooku. Tieto fotografie tak budú chránené pred zdieľaním na Facebooku, Massengeri a Instagrame.

People shouldn’t be able to share intimate images to hurt others By Antigone Davis, Global Head of SafetyIt’s…

Gepostet von Facebook Safety am Dienstag, 22. Mai 2018

Tento špeciálny nástroj bude na začiatku dostupný v Austrálií, Kanade, Spojenom kráľovstve a Spojených štátoch. Či však bude nástroj fungovať aj na editované fotografie, ku ktorým bude pridaný nejaký nápis, alebo čokoľvek iné zatiaľ nie je známe. Vytvorená bola aj špeciálna linka pomoci s príznačným názvom Revenge Porn Helpline, ktorú môžu používatelia kedykoľvek kontaktovať a zaslať im dané fotografie.

Správa bude následne preskúmaná špeciálne vyškolenými pracovníkmi, ktorý vytvoria daný digitálny odtlačok, ktorý by mal inkriminované fotky ochrániť pred ich zdieľaním. Tento krok má pomôcť všetkým ľuďom, ktorí sa obávajú zneužitia fotiek bez ich súhlasu, povedala A. Davisová – vedúca oddelenia sociálnej siete.


špeciálne vyškolený pracovník

Tento bizarný krok však spustil vlnku kritiky zo strany používateľov, ktorí sociálnej sieti vyčítajú, že nedokáže dostatočne chrániť dáta ľudí. Navyše jeho obchodný model je založený na zdieľaní informácií o používateľov tretím stranám. S takto naštrbenou dôverou to bude mať sociálna sieť poriadne ťažké. Koniec koncov, tieto fotografie už sociálna sieť pravdepodobne dávno má, stačilo ich raz poslať niekomu prostredníctvom správy na Messengeri.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom