Spoločnosť Marka Zuckerberga aj tento rok usporiadala výročnú konferenciu F8, kde odhalila všetky vylepšenia, ktoré si pre svojich používateľov pripravuje. Vlna nových zmien bude brať ohľad na aktuálne potreby ľudí, ale aj bezpečnosť a rýchlosť Messengera, po ktorej mnohí tak dlho túžili. Balík noviniek od Facebooku zahŕňa mnoho vítaných vylepšení, ktoré sa odrazia nielen na používaní tejto sociálnej siete, ale aj pri ďalších jej aplikáciách.

Nároky na možnosti Facebooku sa v uplynulých rokoch poriadne zmenili. Už to nie je len o obyčajnej komunikácii medzi dvomi stranami či „šťuchaní“ priateľov. Spoločnosť sa totiž prispôsobuje aj ľuďom, ktorí ju koniec koncov držia nad vodou. Ani po mnohých obrovských škandáloch to s touto sociálnou sieťou nevzdalo viac ako 2 miliardy používateľov, pre ktorých si teraz Mark Zuckerberg pripravil hneď niekoľko skvelých noviniek.

Záujmy ľudí sú pre Facebook čoraz dôležitejšie

Počas konferencie F8 v kalifornskom San Jose oznámil CEO Facebooku budúcnosť najväčšej sociálnej siete sveta, ktorá sa konečne rozhodla brať väčší ohľad na bezpečie a súkromie ľudí. O tom, že na ich názory a potreby spoločnosť prihliadala, svedčia veľké zmeny, ktoré sa sústredia na dva aktuálne obľúbené prvky Facebooku, informuje The Verge.

Väčší dôraz bude hlavná aplikácia dávať najmä na Skupiny a Podujatia, ktoré spájajú ľudí. Práve tieto dve funkcie sa dostávajú do popredia, aby prerazili medzi používateľmi ešte viac.

Kvôli tomu spravil Facebook aj veľké dizajnové úpravy svojej aplikácie, kde v strede hlavnej lišty nájdeme práve skratky k týmto spomínaným záložkám. Redizajn sa dotkne nielen desktopovej verzie tejto siete, ale aj mobilnej aplikácie, ktorá sa už čoskoro dostane na Android smartfóny a do zariadení s iOS. Aplikácie pre desktopy sa potom dočkáme do konca tohto roka. Po aktualizovaní a zavedení nových vylepšení bude mať každý rýchlejší prístup k týmto dvom dôležitým súčastiam Facebooku.

V časti Skupiny sa budú používateľom zobrazovať vybrané novinky podľa ich preferencií a taktiež budú dostávať návrhy skupín, ktoré by ich mohli zaujímať. Aby sa však ľudia so spoločnými záujmami stretli, stavila spoločnosť na novú funkciu „Meet New Friends“. Facebook ale nezabudol ani na propagovanie kariet Marketplace a Watch.

S týmito zmenami a orientáciou aplikácie na Skupiny a Podujatia chce sociálna sieť zmeniť svoje fungovanie, ktorým sa neskôr môže odpútať od hlavného zdroja, od Noviniek.

Messenger bude lepší ako kedykoľvek predtým

Významné zmeny však čakajú aj na najpopulárnejšiu komunikačnú aplikáciu Messenger, ktorá prinesie vylepšenia ukryté „pod povrchom“. Facebook z nej totiž spraví bezpečnejší nástroj, ktorý nebude ohrozovať súkromie a pri četovaní, videohovoroch a ďalších akciách poskytne zabezpečené „end-to-end“ šifrovanie. Vďaka tomu bude komunikácia medzi používateľmi bezpečná a chránená pred zrakmi útočníkov či dokonca samotného Facebooku, informuje TechRadar.

Nenechaj si ujsť
Facebook čakajú zásadné zmeny. Do 50 rokov bude mať viac mŕtvych ako živých používateľov

Vývojári Messengera chystajú aj ďalšie dôležité úpravy, kvôli ktorým od základov zmenia architektúru aplikácie. Novinky pritom zahŕňajú zmenšenie celkovej veľkosti aplikácie pod 30 MB, aby si ju mohli užiť aj používatelia lacnejších smartfónov.

Messenger bude tiež menej zaťažovať batérie, a to bez toho, aby prišiel o niektorú zo svojich funkcií. Navyše budeme môcť četovať aj s priateľmi z iných aplikácií ako Instagram a WhatsApp. Takýto Messenger príde pre verejnosť neskôr v tomto roku, oznámil Facebook.

Ďalším bodom programu vo vývoji tejto aplikácie je jej desktopová verzia, na ktorú sa tešilo mnoho používateľov. Hoci je stále dostupná webová verzia, spoločnosť prinesie lepšiu možnosť ako sa spojiť so známymi a priateľmi. Messengeru pre Windows a Mac pritom nebude chýbať žiadna vymoženosť z mobilnej verzie, na ktorú sú ľudia zvyknutí. Túto aplikáciu pre PC aktuálne Facebook testuje a svetu ju sprístupní ešte v tomto roku.

Nezabudlo sa ani na Instagram a WhatsApp

Pri svojej aplikácii WhatsApp predstavil Facebook možnosť zdieľania príbehov, tak ako to môžeme využiť v Messengeri či na Instagrame. Všetky aplikácie si pritom zachovajú aj spomínané bezpečné šifrovanie komunikácie.

Do Instagramu ale navyše prichádza možnosť nakupovania od rôznych známych profilov. Dostupnosť tejto funkcie bude rozšírená po testovaní, no zatiaľ nie je známe, kde všade ju budeme môcť využiť.

Instagram ponúkne aj možnosť vyzbierať peniaze na neziskovú organizáciu priamo v Príbehoch používateľov. K tomu poslúži malá nálepka, pomocou ktorej bude môcť každý darovať peniaze. Treťou novinkou Instagramu bude aj nová aplikácia fotoaparátu s upraveným dizajnom a novým „Create“ režimom, ktorý prinesie jednoduchý spôsob úpravy a zdieľania fotografií a videí.

Vylepšení z dielne Facebooku je omnoho viac a nájsť ich môžeš na oficiálnom blogu. Zdá sa však, že spoločnosť si konečne vstúpila do svedomia a iba miesto zbierania informácií o používateľoch im poskytne aj viac súkromia, spolu s novinkami, po ktorých mnohí túžili. Viaceré vylepšenia sa ale nedostavia hneď a chvíľu teda ešte potrvá, kým budú dostupné pre všetkých.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom