Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Facebook právom patrí na vrchol rebríčka najväčších sociálnych sietí sveta. Od svojho vzniku prilákal miliardy používateľov, avšak odvrátenou stránkou je, že mnohí z nich zomreli, no tento gigant umožnil zachovať ich profily, aby si ich mohli najbližší uctiť. Kvôli neustále rastúcemu počtu zosnulých používateľov sa môže Facebook stať o pár desiatok rokov len veľkým virtuálnym „cintorínom“.

Začiatky spoločnosti Marka Zuckerberga siahajú ešte do jeho vysokoškolských čias, pričom oficiálne spustenie siete zrealizoval v roku 2004. Chvíľu trvalo, kým sa jeho Facebook predral medzi ľudí do sveta, no keď sa tak raz stalo, nič ho nemohlo pred raketovým rastom zastaviť. Dlhé roky sa na túto sociálnu sieť registrovali stovky miliónov nových používateľov. Aktuálne je podľa štatistík Omnicore Agency mesačne aktívnych 2,38 miliardy ľudí.

Facebook by sa mal pripraviť na novú budúcnosť

Ľudia však zomierajú. Do roku 2012, teda za 8 rokov od spustenia Facebooku, zomrelo až 30 miliónov jeho používateľov a toto číslo bude stále rýchlo rásť, informuje Mashable. Denne dnes zomrie 8 000 ľudí s Facebookom. Takýmto tempom sa z najväčšej sociálnej siete sveta môže o pár desiatok rokov stáť veľké pamätné miesto, kde si budú ľudia chodiť spomínať na svojich blízkych a priateľov.

Presne tak, Facebook sa totiž postaral o to, aby profily ľudí nezmizli ani po ich smrti a miesto toho z nich spravil akési „pamätné“ účty, informoval Phys. Podľa vedcov sa však situácia zásadne zmení už do roku 2050, kedy množstvo účtov zosnulých používateľov prekoná profily tých živých.

Nenechaj si ujsť
Facebook ako ho poznáme aktuálne môže skončiť. Totálne chce zmeniť fungovanie

Štúdia Oxfordskej univerzity totiž odhalila desivé čísla, kvôli ktorým sa môže Facebook zmeniť na nepoznanie. Na najväčšej sociálnej sieti sveta môže byť do konca tohto storočia odhadom 1,4 miliardy až 4,9 miliardy pamätných profilov, informuje Sky.

O nevyužívané profily sa pritom stará aj umelá inteligencia, ktorá ich spravuje a zabraňuje, aby boli spájané s nevhodnými udalosťami a príležitosťami. Veľkou neznámou však aj podľa štúdie ostáva, ako bude obrovské množstvo dát spravované v záujme členov rodín zosnulých používateľov.

Zobraziť celú galériu (2)
Flick/Christoph Scholz

Podľa mnohých sa môžu údaje stať prostriedkom pre skúmanie histórie ľudí a manažment týchto dát tak ovplyvní každého, kto používa Facebook. Ten by si dokonca mohol podľa spoluautora štúdie, Davida Watsona, zavolať na pomoc historikov či etnológov, ktorí by mohli analyzovať zozbierané dáta po zosnulých používateľoch.

Stále ale ide o poriadne neznáme územie, na ktoré Facebook iba vstupuje. V budúcnosti však môže mať veľký význam a dovtedy sa zrejme vytvoria riešenia, ktoré rozhodnú, čo s „mŕtvymi“ profilmi a obrovským množstvom dát, informoval Futurism.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú