Zdá sa, že problémy spoločnosť Facebook neopúšťajú a skôr sa objavuje jeden za druhým. Tentokrát sa jedná o heslá používateľov sociálnej siete, ktoré boli uložené len ako textový súbor a malo k nim prístup približne 20 000 zamestnancov spoločnosti. Ako upozornil portál The Verge, jedná sa o približne 200 – 600 miliónov účtov. 

Nie je nič výnimočné, ak sú hesla na rôzne portály, aplikácie či stránky uložené na interných serveroch danej stránky. Je to dokonca nevyhnutné aby došlo k identifikácii používateľa. Tieto heslá sú často šifrované, aby sa k nim nikto tak ľahko nedostal. O to viac šokujúce zistenie prichádza od KrebsOnSecurity, že spoločnosť Facebook nič také nevykonala a desiatky miliónov hesiel bolo uložených len ako obyčajný text. Samotná spoločnosť to priznala aj vo svojom blogu.

K žiadnemu zneužitiu vraj nedošlo

Problém bol identifikovaný ešte v januári tohto roka, kedy v spoločnosti Facebook prebiehalo skúmanie s cieľom nájsť rôzne bezpečnostné diery. Po nájdení vyššie spomenutého problému malo dôjsť k okamžitej náprave, pričom Facebook má upozorniť každého používateľa, ktorého sa tento problém mal týkať. Sociálna sieť sa pritom stále snaží zistiť, koľko bolo reálne ovplyvnených účtov a taktiež aj presný počet zamestnancov, ktorí k nim mali prístup.

Facebook

Prečítaj si tiež
„Je čas vymazať Facebook“. Zakladateľ jednej z najväčších aplikácií sveta všetkých varuje svojim vyhlásením

Presné čísla zatiaľ nie sú zverejnené, no podľa interného zdroja má byť ovplyvnených 200 až 600 miliónov účtov. Našťastie však ani v jednom prípade nemalo dôjsť k žiadnemu zneužitiu týchto údajov. Každopádne ide o ďalší veľký prešľap tohto technologického giganta a je až prekvapujúce, akých banalít a rôznych bezpečnostných nedostatkov sa dopúšťa.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom