Brian Acton, spoluzakladateľ aplikácie WhatsApp, znova prostredníctvom svojho Twitteru vyzýva ľudí, aby prestali používať všetky aplikácie pod správou Facebooku. Naráža predovšetkým na neetické zaobchádzanie spoločnosti s dátami používateľov.

Acton prvýkrát verejne vyjadril svoj názor, v ktorom nabádal ľudí na to, aby prestali používať Facebook po tom, čo sa prevalila ich kauza so spoločnosťou Cambridge Analytica, ktorej Facebook predával súkromné dáta o jeho používateľoch. Dnes znova uverejnil príspevok s hashtagom #deletefacebook, ku ktorému pridal aj vyjadrenie, že ľudia by si mali odinštalovať zo všetkých svojich zariadení všetky aplikácie, ktoré sú pod správou Marka Zuckerberga. Na tento fakt upozornil portál Daily Mail.

Brian je veľkým zástancom šifrovania a súkromia používateľov na internete. V roku 2014 predal WhatsApp Zuckerbergovi za 16.7 miliárd eur a v roku 2017 opustil vývoj tejto aplikácie a pridal sa k neziskovej spoločnosti Signal Foundation, ktorá vyvíja bezpečnú a šifrovanú aplikáciu, ktoré má priamo konkurovať spomínanému WhatsAppu. Facebook však nie je jediná spoločnosť, ktorú má Acton v zuboch. Rovnako nie je spokojný s tým, ako s dátami používateľov zaobchádza aj ďalší americký gigant, Google.

S Actonom odišiel od vývoju aplikácie WhatsApp aj druhý spoluzakladateľ, Jan Koum. Obaja sa totižto nestotožňovali s biznis modelom, aký Facebook pre WhatsApp nastavil. Hlavný zdroj prímu z aplikácie mali byť reklamy, ktorými boli používatelia neustále bombardovaní. Acton s Kunom boli radšej za 1 dolárové predplatné na celý rok, čo by pri miliadne používateľov spoločnosti zarobilo miliardu dolárov ročne.

Acton však hovorí, že miliardové zisky sú pre spoločnosti ako Facebook či Google absolútne nezaujímavé. Servírovaním množstva reklám používateľov dokážu zarobiť omnoho viac, len pre predstavu, v jednom z rozhovorov Acton povedal, že cieľom Facebooku je zisk z aplikácie 8.8 miliárd eur do piatich rokov od zakúpenia WhatsAppu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom