Spoločnosť Facebook oznámila, že spúšťa novú funkciu s názvom „Aktivita mimo Facebooku“ používateľom na celom svete. Umožňuje používateľom spravovať údaje, ktoré so sociálnou sieťou zdieľajú weby či aplikácie, informuje Daily Mail.

Umožní vymazať údaje z webov či aplikácií

Sociálna sieť Facebook učinila ďalší krok k zvýšenej ochrane používateľských dát, keď po pilotnom testovaní v Írsku, Južnej Kórei a Španielsku spúšťa funkciu „Aktivita mimo Facebooku“ pre celý svet. Webové stránky a aplikácie totiž zdieľajú informácie o tvojej aktivite na internete sociálnej sieti, ktorá ich používa na zobrazovanie cielených reklám.

Nová funkcia teraz umožňuje používateľom tento súhrn dát zobraziť a v prípade potreby ich jednoducho odstrániť. Je tiež možné si vybrať, či chceš vymazať a zakázať prijímanie všetkých údajov o aktivite, alebo iba z konkrétnych aplikácií či webov, píše MacRumors.

Zobraziť celú galériu (2)
Funkciu Aktivita mimo Facebooku máš už prístupnú aj ty / Zdroj: Facebook

Facebook síce tvrdí, že tento nástroj môže mať negatívny vplyv na využitie cielenej reklamy, ale dať ľudom kontrolu nad ich údajmi je pre spoločnosť dôležitejšie. „Aktivita mimo Facebooku predstavuje novú úroveň transparentnosti a kontroly. Na tejto funkcii pracujeme už nejaký čas, a museli sme podstúpiť zmeny v niektorých našich systémoch, aby sme ju mohli sprístupniť.“, uviedol CEO Mark Zuckerberg.

Keď sociálna sieť koncom minulého leta túto funkciu predstavila, uviedla, že jej cieľom je okrem iného aj objasniť reklamné praktiky, ktoré sú bežné, ale nie vždy správne chápané. „Vzhľadom na to, že priemerný človek má na svojom smartfóne viac než 80 aplikácií, z ktorých každý mesiac používa približne 40, môže byť pre ľudí veľmi ťažké sledovať, kto o nich má informácie a na čo sa používajú.“, napísala spoločnosť.

Facebook tiež v najbližších týždňoch plánuje požiadať takmer dve miliardy používateľov, aby si skontrolovali svoje nastavenia ochrany osobných údajov, pričom táto výzva by sa mala objaviť priamo na ich hlavnej nástenke.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom