Žeby sa Facebook konečne poučil? Používateľom dáva do rúk nástroj zvaný Off-Facebook Activity pre odhalenie, ktoré aplikácie či weby zdieľajú dáta so sociálnou sieťou.

V nedávnej minulosti si Facebook a jeho tvorca Mark Zuckerberg vypočuli mnoho sťažností na politiku Facebooku a jeho zaobchádzanie so súkromím používateľov. Ako informuje portál Phonearena, zdá sa, že gigant to chce napraviť. Používateľom chce zveriť vyššiu kontrolu nad dátami, ktoré sieť využíva napríklad aj na cielenú reklamu.

Facebook prináša transparentný nástroj pre odhalenie sledovania

Nástroj, respektíve aplikácia zvaná Off-Facebook Activity, zobrazí sumár dát, ktoré ostatné aplikácie a webové stránky poslali Facebooku prostredníctvom svojich online obchodných nástrojov. Príkladom týchto nástrojov môže byť Facebook Pixel či Facebook Login. Za pomoci aplikácie je možné Facebooku zakázať používať tieto dáta.

Zobraziť celú galériu (1)
Aplikácia niesla pôvodný názov "Clear History" a po prvý krát bola predstavená Markom Zuckerbergom na vývojárskej konferencii F8 v máji roku 2018. Zdroj: Facebook

Nenechaj si ujsť
Facebook a jeho ďalší nábeh na škandál. Informácie o ľuďoch dokáže vytiahnuť aj z obyčajných fotografií

Gigant tvrdí, že za pomoci aplikácie Off-Facebook Activity bude možné odstaviť prísun vybraných či dokonca všetkých dát k sociálnej sieti, ktoré k nej prúdia zvonka. V podstate Facebook neuvidí aktivitu používateľa mimo jeho siete. Akonáhle používateľ prísun všetkých dát zakáže, Facebook ich už viac nebude používať a tým pádom je možné odstrihnúť aj cielené reklamy.

Má to však malý háčik

Facebook stratí napríklad prístup k histórii prehliadania, čím prakticky nebude vidieť pohyb používateľa na rôznych webových stránkach, ako sú nákupné weby či dokonca aj nedávno zverejnené sledovanie používateľov na porno stránkach. To všetko znie na prvý pohľad dobre, no ako pripomína portál BuzzFeed News, Facebook nikde nepoužil slovo „vymazať“.

Nazbierané dáta vymazané nebudú, ale budú len dištancované od účtu používateľa a tiež anonymizované. Facebook si v podstate bude nazbierané dáta ďalej držať, no pred tým, než ich spáruje s profilom používateľa, ich anonymizuje. Hoci tvrdí, že ich viac nevyužije, nevieme ako s nimi naloží. Každopádne je aplikácia Off-Facebook Activity dostupná aktuálne v Španielsku, Írsku a Južnej Kórei. V najbližších mesiacoch by ale mala byť postupne dostupná pre všetkých.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom