Množstvo profilov na najväčšej sociálnej sieti sveta je naozaj ohromné, no medzi obyčajnými používateľmi sa nájdu aj mnohí podvodníci. Tí neváhajú vystupovať aj pod falošnými účtami a hrať sa na zakladateľa spoločnosti. Facebook teraz odhalil stovky falošných profilov Marka Zuckerberga, prostredníctvom ktorých prišli stovky ľudí o státisíce dolárov.

Celá kauza s falošnými profilmi zakladateľa Facebooku sa prevalila po vyšetrovaní denníka New York Times, ktorý narazil až na 205 takýchto účtov. Tie boli registrované taktiež na Instagrame, ktorý Facebook vlastní. Všetky nepravé profily obsahovali fotografie Marka Zuckerberga a prevádzkovej riaditeľky Sheryl Sandbergovej. Niektorí podvodníci ale v profiloch mali aj preklepy, alebo dokonca reálne druhé mená týchto dvoch predstaviteľov Facebooku.

Falošní Zuckerbergovia okrádali ľudí

V niektorých prípadoch sa tak obete podvodov mohli stretnúť aj s profilom Mark „Elliot“ Zuckerberg, či Sheryl „Kara“ Sandbergová. Nič to však nemení na fakte, že tieto falošné profily boli zneužívané pre okrádanie nevedomých používateľov, od ktorých podvodníci vylákali peniaze. Celý podvod spočíval v tom, že obeti bola oznámená výhra v lotérii. Pred získaním plnej sumy musela zaplatiť isté poplatky. Podvodníci sa sústredili najmä na starších a neskúsenejších používateľov Facebooku.

Zobraziť celú galériu (1)
Official:Mark Elliot Zuckerberg/Facebook

Sociálna sieť Marka Zuckerberga, spolu s Instagramom, obsahovala až 205 takýchto profilov, pričom minimálne 51 z nich bolo zneužívaných pri lotériových podvodoch. Zverejnenie týchto informácií denníkom New York Times malo viesť k zmazaniu všetkých týchto účtov. Nie je však jasné, prečo spoločnosť takéto profily neidentifikovala a neodstránila omnoho skôr. Lotériové podvody s falošnými účtami zakladateľa Facebooku vraj pretrvávajú už od roku 2010 a stále sa množia. Dokonca je aj v týchto dňoch možné nájsť stále podvodné stránky a profily s falošnými fotografiami ľudí, ktorí „vyhrali“ v lotérii vďaka Markovi a jeho Facebooku.

Zobraziť celú galériu (1)
Mark Zuckerberg / Facebook

Nenechaj si ujsť
Facebook aktualizuje svoje podmienky. Pýta si aj povolenie na analýzu tvojej tváre na fotkách

Obete tak podvodníkom zaplatia nemalé peniaze vo viere, že sa im skutočne podarilo vyhrať internetovú lotériu. Niektorí týmto spôsobom prišli aj o viac ako 5 000 dolárov. Hľadanie takýchto účtov ale nie je podľa hovorcu Facebooku jednoduché, no spoločnosť sa chce polepšiť. Výskyt falošných profilov teda stále neutícha, a to aj napriek tomu, že ide o porušovanie pravidiel tejto sociálnej siete.

Samotný Zuckerberg pri nedávnom výsluchu pred kongresom prezradil, že ide o veľký problém, ktorý spôsobuje ďalšie problémy, ako napríklad šírenie falošných správ. Zároveň však dodal, že nástroje, ktoré takéto profily vyhľadávajú a odstraňujú, už spoločnosť vylepšuje, aby boli v budúcnosti ešte efektívnejšie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom