Extrémizmus na sociálnych sieťach: Aktuálny stav je alarmujúci a giganti produkujú veľkú ofenzívu
Žijeme v dobe, kedy je internet spolu so sociálnymi sieťami každodennou súčasťou nášho života. Využívame ich na kontakt s priateľmi, na zábavu, k sebaprezentovaniu či na sledovanie najnovších novinových správ a udalostí, ktoré sa udiali doma alebo vo svete. Práve v súvislosti s informáciami sa nám otvárajú dvere k novým témam a diskusiám, no so slobodou slova pribúda aj vyjadrovanie nenávisti či podpora extrémistických skupín.
Extrémizmus môžeme charakterizovať ako ideológiu, prípadne správanie, ktoré sa výrazným spôsobom odlišuje od všeobecne akceptovaných noriem. Ľuďom alebo skupinám, ktoré sa k extrémizmu prikláňajú, je väčšinou pripisované porušovanie, prípadne nerešpektovanie základných etických, právnych a iných dôležitých spoločenských štandardov. Spojené bývajú hlavne s verbálnou či fyzickou agresivitou, násilím a v mnohých prípadoch sú motivované rasovou, národnostnou alebo náboženskou nenávisťou.
Extrémistické sily pomerne silne ovplyvňujú aj orientáciu či názory mladých ľudí. Nenávistné prejavy alebo podnecovanie k akémukoľvek násiliu, ktoré sa šíri na internete a sociálnych sieťach, berú veľmi vážne aj najväčšie technologické spoločnosti, ako Google, Facebook či YouTube. Spoločnosť Google využíva pri identifikácii kontroverzných príspevkov a videí na YouTube technológiu strojového učenia, ktorá sa neustále skvalitňuje.
YouTube odstráni tisícky kanálov a videí, ktoré propagujú diskrimináciu, nenávisť alebo podnecujú k násiliu. YouTube o týchto krokoch informoval túto stredu, pričom túto správu sme ti priniesli aj v našom článku. Podľa nových pravidiel nebude mať na webe miesto žiadne video, ktoré šíri a zobrazuje nevhodný obsah spojený s akoukoľvek diskrimináciou.
Zmeny sa budú týkať aj obsahu, ktorý popiera tragické udalosti, ako napríklad teroristické útoky. Spoločnosť sa týmito krokmi snaží zamedziť šíreniu obsahu, ktorý bol doteraz terčom veľkej kritiky. V tomto neľahkom boji proti extrémizmu na internete sa spojili Facebook, Microsoft, Twitter a YouTube, ktorí v júni 2017 vytvorili Globálne internetové fórum na boj proti terorizmu. Zaviazali sa, že budú spoločne hľadať spôsoby, ako čo najefektívnejšie obmedziť šírenie terorizmu a extrémizmu na internete a sociálnych sieťach. V roku 2019 sa novým členom stala aj cloudová spoločnosť Dropbox.
Najväčšia sociálna sieť sveta je zdrojom obrovského množstva informácií. V jej prostredí však operujú mnohé skupiny, ktoré porušujú pravidlá spoločnosti a podnecujú k nacionalizmu či nenávistným prejavom. Facebook začal využívať prísnejšiu politiku, ktorá sa bude týkať všetkých krajín, kde pôsobí.
Blokované budú rôzne frázy, videá a vyhľadávanie textu, ktorý bude spoľahlivejšie vyhľadávať umelá inteligencia so strojovým učením. Facebook uviedol, že na tomto systéme pracoval posledné tri roky, pričom sa mu ho podarilo vylepšiť natoľko, aby dokázal zbierať všetky materiály o rôznych podozrivých skupinách, informoval portál NYTimes.com.
Aj na Slovensku sa extrémizmus čoraz viac dostáva do popredia, pričom úspech má hlavne u mladých ľudí, ktorí nemajú svoje vlastné názory a ľahko dokážu podľahnúť manipulovaniu. Šíriace sa prejavy o rasovej nenávisti sa dostali do alarmujúceho štádia, ktoré je potrebné čo najskôr riešiť.
„Extrémizmus sa šíri veľmi úspešne, veľmi agresívne, práve prostredníctvom sociálnych sietí. Na Slovensku až 30 percent mladých ľudí vďaka rôznym hoaxom, ktoré sa šíria, vďaka rôznym polopravdám, ktoré sa práve cez sociálne siete šíria, uvažujú, že by mohli voliť extrémizmus,“ povedal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.
Na Slovensku pôsobí viacero skupín, ktoré šíria rôzne konšpirácie či nenávisť. Ako sme ťa informovali v našom článku, v tomto smere sa u nás presadila známa politická strana Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá je označovaná za extrémistickú skupinu. Jej členovia sa viackrát dopustili vyjadrení, ktoré boli označované za extrémistické či nenávistné. Viaceré prípady mali dokonca dohru až na súdoch.
Na túto tému sa pre FonTech.sk vyjadril aj podpredseda strany ĽSNS, Milan Uhrík: „Zatiaľ sa nás to nijako nedotklo. Nenávistné ani separatistické príspevky nešírime. Uvidíme, ako si Facebook predstavuje pojem nacionalizmus a či to nepoužije ako zámienku na blokovanie príspevkov propagujúcich zdravú národnú hrdosť a sebavedomie.“
Nenávistné prejavy na sociálnej sieti Facebook mali dokonca vážnu dohru aj v Českej republike. Za svoje nenávistné komentáre tam boli odsúdení dvaja ľudia. Ako trest mu bolo udelených 100 hodín verejnoprospešných prác. Je pravdepodobné, že v trestaní takýchto príspevkov sa bude pokračovať nielen u nás, ale aj v iných krajinách.
Nové pravidlá najväčších technologických firiem sa naplno rozbehli a každá skupina či jednotlivec šíriaci nenávistné prejavy, bude v hľadáčiku umelej inteligencie a rôznych algoritmov, ktoré sa môžu postarať o definitívnu stopku na sociálnej sieti, prípadne aj trestné stíhanie zo strany polície.
Facebook len za obdobie od októbra 2018 do marca 2019 odstránil cez 3 miliardy falošných účtov, čo je viac ako kedykoľvek predtým. Okrem toho bolo odstránených viac ako sedem 7 miliónov nenávistných príspevkov. Je potrebné si uvedomiť, že nárast nenávistných príspevkov a falošných účtov na sociálnych sieťach je naozaj obrovský a bude preto veľmi dôležité, aby sa technologickým gigantom darilo eliminovať tento problém čo najefektívnejšie.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Na Slovensko vstupuje ďalšia automobilka. Bude u nás predávať prémiový aj lacný elektromobil
NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Totálne prepadáky za stámilióny. Toto sú najhoršie seriály histórie
Ekologická kríza na spadnutie. Vedci v pitnej vode našli niečo horšie ako mikroplasty
Zbohom starý Netflix. Prichádza revolučné rozhranie, ktoré ťa možno nahnevá
Krutá daň 1000 jadrových bômb. USA naozaj stavali raketu s hmotnosťou 8 miliónov ton
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Veľký požiar na východnom Slovensku. Hasiči zachraňujú pred ohňom domy
Mozgová hmla či výpadky pamäti: Príznaky menopauzy môžu byť tichým varovaním pred zákernou chorobou
Polícia pátra po mužovi, ktorý zneužil ženu v masážnom salóne. Môže ísť o cudzinca
Rada STVR zvolila nového riaditeľa. Poznáme meno šéfa verejnoprávneho média
Tento KVÍZ zvládne len pravý hokejový fanúšik. Pamätáš si všetky legendárne hlášky?
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Slováci oslavujú, Gmail dostal skvelú funkciu. Tu je návod, ako si ju zapneš
- Vedci neverili vlastným očiam. 1200 metrov pod pyramídami objavili 38 000 rokov staré mesto
- Ľudstvo konečne dostane nevyčerpateľný zdroj energie. Len časť z neho dá elektrinu na milióny rokov
- Európska veľmoc extrémne zbrojí. Jej územie budú chrániť autonómne roboty
-
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Slováci oslavujú, Gmail dostal skvelú funkciu. Tu je návod, ako si ju zapneš
- Sovietom vybuchovali reaktory, americké nevedeli plávať. Príbeh, ako Rusi pomocou USA zabili najväčšiu jadrovú ponorku
- Európska veľmoc extrémne zbrojí. Jej územie budú chrániť autonómne roboty
- Čína zosmiešnila Západ. Nový fúzny reaktor vytvára 5-krát viac energie, sľubuje elektrinu zadarmo od 2027
-
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- ČERNÁK pobláznil Slovákov. Netflix však ponúka ešte niečo omnoho lepšie
- Našli artefakt starý 80 000 rokov. Odhalil, že o minulosti ľudstva sme sa totálne mýlili
- Robí si na ňu zálusk NATO aj Ukrajina. Sused Ruska má novú kamikadze zbraň na obranu štátu
- Majitelia elektromobilov dostali studenú sprchu. Po novom majú platiť nespravodlivú a vysokú daň
Zlato kleslo najprudšie za posledné týždne. Môže za to dohoda medzi USA a Čínou
Koniec éry inkluzívnych programov v korporáciách? Toto nikto nečakal
Spolupráca cez oceán. EÚ a Japonsko sa zameriavajú na digitálnu suverenitu
Banka vstupuje do AI. Slovenská sporiteľňa chce zodpovedné inovácie
Slovenská veda naberá výkon. Nový superpočítač Perun zmení výskum aj AI
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Veľký požiar na východnom Slovensku. Hasiči zachraňujú pred ohňom domy
Mozgová hmla či výpadky pamäti: Príznaky menopauzy môžu byť tichým varovaním pred zákernou chorobou
Polícia pátra po mužovi, ktorý zneužil ženu v masážnom salóne. Môže ísť o cudzinca
Rada STVR zvolila nového riaditeľa. Poznáme meno šéfa verejnoprávneho média
Tento KVÍZ zvládne len pravý hokejový fanúšik. Pamätáš si všetky legendárne hlášky?
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené