Žijeme v dobe, kedy je internet spolu so sociálnymi sieťami každodennou súčasťou nášho života. Využívame ich na kontakt s priateľmi, na zábavu, k sebaprezentovaniu či na sledovanie najnovších novinových správ a udalostí, ktoré sa udiali doma alebo vo svete. Práve v súvislosti s informáciami sa nám otvárajú dvere k novým témam a diskusiám, no so slobodou slova pribúda aj vyjadrovanie nenávisti či podpora extrémistických skupín.

Extrémizmus môžeme charakterizovať ako ideológiu, prípadne správanie, ktoré sa výrazným spôsobom odlišuje od všeobecne akceptovaných noriem. Ľuďom alebo skupinám, ktoré sa k extrémizmu prikláňajú, je väčšinou pripisované porušovanie, prípadne nerešpektovanie základných etických, právnych a iných dôležitých spoločenských štandardov. Spojené bývajú hlavne s verbálnou či fyzickou agresivitou, násilím a v mnohých prípadoch sú motivované rasovou, národnostnou alebo náboženskou nenávisťou.

Extrémistické sily pomerne silne ovplyvňujú aj orientáciu či názory mladých ľudí. Nenávistné prejavy alebo podnecovanie k akémukoľvek násiliu, ktoré sa šíri na internete a sociálnych sieťach, berú veľmi vážne aj najväčšie technologické spoločnosti, ako Google, Facebook či YouTube. Spoločnosť Google využíva pri identifikácii kontroverzných príspevkov a videí na YouTube technológiu strojového učenia, ktorá sa neustále skvalitňuje.

YouTube odstráni tisícky kanálov a videí, ktoré propagujú diskrimináciu, nenávisť alebo podnecujú k násiliu. YouTube o týchto krokoch informoval túto stredu, pričom túto správu sme ti priniesli aj v  našom článku. Podľa nových pravidiel nebude mať na webe miesto žiadne video, ktoré šíri a zobrazuje nevhodný obsah spojený s akoukoľvek diskrimináciou.

Zmeny sa budú týkať aj obsahu, ktorý popiera tragické udalosti, ako napríklad teroristické útoky. Spoločnosť sa týmito krokmi snaží zamedziť šíreniu obsahu, ktorý bol doteraz terčom veľkej kritiky. V tomto neľahkom boji proti extrémizmu na internete sa spojili Facebook, Microsoft, Twitter a YouTube, ktorí v júni 2017 vytvorili Globálne internetové fórum na boj proti terorizmu. Zaviazali sa, že budú spoločne hľadať spôsoby, ako čo najefektívnejšie obmedziť šírenie terorizmu a extrémizmu na internete a sociálnych sieťach. V roku 2019 sa novým členom stala aj cloudová spoločnosť Dropbox.

Najväčšia sociálna sieť sveta je zdrojom obrovského množstva informácií. V jej prostredí však operujú mnohé skupiny, ktoré porušujú pravidlá spoločnosti a podnecujú k nacionalizmu či nenávistným prejavom. Facebook začal využívať prísnejšiu politiku, ktorá sa bude týkať všetkých krajín, kde pôsobí.

Blokované budú rôzne frázy, videá a vyhľadávanie textu, ktorý bude spoľahlivejšie vyhľadávať umelá inteligencia so strojovým učením. Facebook uviedol, že na tomto systéme pracoval posledné tri roky, pričom sa mu ho podarilo vylepšiť natoľko, aby dokázal zbierať všetky materiály o rôznych podozrivých skupinách, informoval portál NYTimes.com.

Zobraziť celú galériu (0)
Flick/Christoph Scholz

Aj na Slovensku sa extrémizmus čoraz viac dostáva do popredia, pričom úspech má hlavne u mladých ľudí, ktorí nemajú svoje vlastné názory a ľahko dokážu podľahnúť manipulovaniu. Šíriace sa prejavy o rasovej nenávisti sa dostali do alarmujúceho štádia, ktoré je potrebné čo najskôr riešiť.

„Extrémizmus sa šíri veľmi úspešne, veľmi agresívne, práve prostredníctvom sociálnych sietí. Na Slovensku až 30 percent mladých ľudí vďaka rôznym hoaxom, ktoré sa šíria, vďaka rôznym polopravdám, ktoré sa práve cez sociálne siete šíria, uvažujú, že by mohli voliť extrémizmus,“ povedal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Na Slovensku pôsobí viacero skupín, ktoré šíria rôzne konšpirácie či nenávisť. Ako sme ťa informovali v našom článku, v tomto smere sa u nás presadila známa politická strana Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá je označovaná za extrémistickú skupinu. Jej členovia sa viackrát dopustili vyjadrení, ktoré boli označované za extrémistické či nenávistné. Viaceré prípady mali dokonca dohru až na súdoch.

Na túto tému sa pre FonTech.sk vyjadril aj podpredseda strany ĽSNS, Milan Uhrík: „Zatiaľ sa nás to nijako nedotklo. Nenávistné ani separatistické príspevky nešírime. Uvidíme, ako si Facebook predstavuje pojem nacionalizmus a či to nepoužije ako zámienku na blokovanie príspevkov propagujúcich zdravú národnú hrdosť a sebavedomie.“

Zobraziť celú galériu (0)
Pixabay / FOTO TASR - Ladislav Vallach

Nenávistné prejavy na sociálnej sieti Facebook mali dokonca vážnu dohru aj v Českej republike. Za svoje nenávistné komentáre tam boli odsúdení dvaja ľudia. Ako trest mu bolo udelených 100 hodín verejnoprospešných prác. Je pravdepodobné, že v trestaní takýchto príspevkov sa bude pokračovať nielen u nás, ale aj v iných krajinách.

Nové pravidlá najväčších technologických firiem sa naplno rozbehli a každá skupina či jednotlivec šíriaci nenávistné prejavy, bude v hľadáčiku umelej inteligencie a rôznych algoritmov, ktoré sa môžu postarať o definitívnu stopku na sociálnej sieti, prípadne aj trestné stíhanie zo strany polície.

Facebook len za obdobie od októbra 2018 do marca 2019 odstránil cez 3 miliardy falošných účtov, čo je viac ako kedykoľvek predtým. Okrem toho bolo odstránených viac ako sedem 7 miliónov nenávistných príspevkov. Je potrebné si uvedomiť, že nárast nenávistných príspevkov a falošných účtov na sociálnych sieťach je naozaj obrovský a bude preto veľmi dôležité, aby sa technologickým gigantom darilo eliminovať tento problém čo najefektívnejšie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú