Medzinárodný tím astronómov objavil zrejme prvú planétu, ktorá prežila transformáciu hviezdy na červeného obra. Hlavným cieľom výskumu publikovaného v žurnále Nature bolo pozorovanie hviezdy, ktorá vyzerá rovnako, ako bude naše Slnko za pár miliárd rokov. Pozorovania pomohli potvrdiť, že táto planéta už dávno nemala existovať. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Planéta, ktorá nemala prežiť

Ako píše portál ABC, presnejšie vedci pozorovali vo vzdialenosti 520 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Malý medveď starnúcu hviezdu s názvom Baekdu. V roku 2015 bola v blízkosti tejto hviezdy objavená planéta s názvom Halla, ktorá dorástla do veľkosti Jupitera a obieha okolo svojej hviezdy vo vzdialenosti 0,46 AU alebo 68 815 020 km. Planéta Halla sa považuje za horúci-Jupiter, píše portál CNN.

Katherine Cain courtesy of the Carnegie Institution for Science

V novej štúdii sa podarilo definitívne potvrdiť, že Baekdu je v skutočnosti červený obor, ktorý sa v minulosti mal nafúknuť do tak enormných rozmerov, že mal pohltiť planétu Halla. Rovnaký osud čaká aj Slnko, ktoré sa zhruba za 5 miliárd rokov premení na červeného obra. Jadro hviezdy sa zmenší, no jeho vonkajšie vrstvy sa rozšíria až na obežnú dráhu Marsu. Pri tejto udalosti Slnko s najväčšou pravdepodobnosťou úplne pohltí aj Zem.

Vzhľadom na to, že Baekdu je červený obor a fakt, že Halla je k nemu bližšie ako je Zem k Slnku, vedci sa nazdávali, že hviezda túto planétu pohltí. Halla však nejakým zázrakom tento stret so svojou hviezdou prežila. Dôkazom, že hviezda sa rozrástla na červeného obra sú dáta, ktoré ukazujú, že Baekdu spaľuje vo svojom jadre hélium a nie vodík.

„Pohltenie hviezdou má za normálnych okolností katastrofálne následky pre planéty nachádzajúce sa v tesnej blízkosti. Keď sme si uvedomili, že Halla prežila aj v tesnej blízkosti svojej obrovskej hviezdy, zostali sme zaskočení,“ uvádza druhý autor štúdie Dan Huber.

Zatiaľ čo v našej slnečnej sústave sa nachádza len jedna hviezda, v iných objavených planetárnych systémoch sa hviezdy tvoria v binárnych pároch. Astronómovia preto neustále skúmajú, ako planéty vznikajú, ale tiež zanikajú okolo takýchto dvojhviezdnych systémov.

Ako planéta mohla prežiť?

Jedným z vysvetlení ako planéta Halla podľa astronómov mohla prežiť je práve myšlienka, že Baekdu vznikla fúziou dvoch hviezd, ktoré sa spojili v „špirálovom tanci“.

Pravdepodobné scenáre prežitia planéty Halla. (Brooks G. Bays, Jr, SOEST/University of Hawai'

Keď jedna hviezda prehltla tú druhú, došlo ku skorému prechodu spaľovania hélia, čoho výsledkom bola zmena chemického zloženia hviezdy. Vďaka tomu v podstate nedorástla do tak enormných rozmerov ako mala.

Inak povedané, ak by sa jedna z dvoch hviezd sama od seba transformovala na červeného obra pohltila by planétu Halla – ak by sa však spojila so sprievodnou hviezdou, skočila by priamo do fázy spaľovania hélia bez toho, aby bola dostatočne veľká na to, aby pohltila planétu.

Merania vedcov tiež ukazujú, že na povrchu Baekdu je oveľa viac lítia, ako sa predpokladá, čo podporuje vyššie spomínanú hypotézu. Lítium sa totiž môže produkovať pri hviezdnych fúziách.

Ďalšou možnosťou je, že Halla je relatívne mladá planéta, ktorá sa zrodila z oblaku plynu vzniknutom pri zrážke dvoch hviezd, čo z tejto planéty robí tzv. planétu druhej generácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú