Európska komisia predstavila návrh a usmernenia pre pripravovaný certifikát. Oficiálne označený ako „Digitálny zelený pas“ by mal byť zavedený pre oživenie cestovného a turistického ruchu, či otváranie prevádzok obchodov a služieb. Technický rámec pre tento pas má byť zavedený do polovice júna a zaistí interoperabilitu, bezpečnosť a požadovanú ochranu údajov.

Digitálny zelený preukaz bude slúžiť ako overenie a certifikát o zdravotnom stave ľudí, bude poskytovať informácie o tom, či bol držiteľ preukazu zaočkovaný proti koronavírusu, či ochorenie COVID-19 prekonal a či má negatívny test.

Dostupný bude v digitálnej i papierovej forme bezplatne vo všetkých členských krajinách EÚ a platný bude aj v Islande, Lichtenštajnsku, Nórsku a Švajčiarsku. Pas bude obsahovať QR kód, na základe ktorého bude možné prečítať spomínané údaje, platiť má len počas nevyhnutného obdobia v čase pandémie.

EÚ načrtla detaily Digitálneho zeleného pasu

Pas má v oboch spomenutých formách obsahovať 3 základné certifikáty s informáciami o očkovaní, teste a prekonaní koronavírusu. Zatiaľ však nie je podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR chválená jednoznačná podoba pasu a ani to, za akých podmienok bude vydávaný, ďalšie rokovania v tomto smere budú pokračovať.

„Do ďalších rokovaní teda ideme s jediným cieľom – umožniť v čo najväčšej možnej miere voľné cestovanie pre našich občanov, ktorí boli očkovaní, ktorí boli testovaní alebo ktorí ochorenie prekonali.

Zároveň sa však doma na Slovensku musíme čím skôr rozhodnúť, kto bude gestorom toho, ako sa budú tieto osvedčenia vydávať a kto ponesie zodpovednosť za ich technickú stránku,“ priblížil ďalší vývoj Martin Klus na vo svojom statuse na Facebooku.

Zobraziť celú galériu (2)
Vzor Digitálneho zeleného pasu. Zdroj. Európska komisia (Úprava redakcie)

Celkovo by mal Digitálny zelený pas obsahovať 3 certifikáty:

  • Certifikát o očkovaní, spolu s informáciami o druhu vakcíny, mieste a čase očkovania a počte dávok
  • Certifikát o negatívnom teste – budú zahrnuté výsledky z PCR a Ag testovaní, samotesty sú zatiaľ z certifikátu vylúčené
  • Certifikát o prekonaní ochorenia COVID-19 za posledný polrok

Najväčším viditeľným prvkom na zelenom pase bude práve spomenutý QR kód, ktorý bude unikátny pre každého držiteľa pasu. Kód zaistí bezpečnosť a autenticitu údajov osoby a bude zahŕňať len nevyhnutné, základné identifikačné údaje, ako rok narodenia osoby, dátum vydania pasu, spolu s relevantnými certifikátmi a unikátnymi identifikátormi.

Pas bude potom pre ľudí dostupný v digitálnej a papierovej forme v dvoch jazykoch – v materinskom jazyku držiteľa pasu a v angličtine. Pri vývoji tohto pasu a spracovaní údajov sa bude klásť maximálny dôraz na bezpečnosť všetkých obsiahnutých informácií o držiteľovi. Jeho údaje nebude uchovávané v krajine, ktorá pas overí.

NEPREHLIADNI
Čakáreň funguje. Slovensko konečne spúšťa dôstojnejší systém pre prihlasovanie na očkovanie ľudí

EÚ však nebude vyvíjať databázu potrebnú pre fungovanie tohto pasu sama, miesto toho podporí členské krajiny pri vyvíjaní vlastných systémov, ktoré budú môcť orgány v ďalších krajinách využiť na overenie všetkých certifikátov v únii. EÚ potom poskytne len tzv. „bránu“, ktorá medzi jednotlivými systémami krajín umožní overenie údajov.

Si za využitie Digitálneho zeleného pasu v EÚ?

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

Digitálny zelený pas bude platiť pri zaočkovaní vakcínami, ktoré boli schválené Európskou liekovou agentúrou, avšak EK pri návrhu dodáva, že jednotlivé členské krajiny sa budú môcť individuálne rozhodnúť o tom, či príjmu alebo nepríjmu aj neschválené vakcíny a umožnia občanom, ktorí nimi boli zaočkovaní, cestovať do zahraničia.

NEPREHLIADNI
Matovič ju odmieta, Sulíkovi chýba podpora ministrov. eKaranténa sa môže stať „obeťou“ vládnej krízy

Jednou z nich je ruský Sputnik V, ktorý už využíva Maďarsko a doviezlo ho aj Slovensko. EÚ schválila zatiaľ len očkovacie látky Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Pokiaľ by potom niektorá z európskych krajín vyžadovala karanténu alebo dodatočné testovanie ľudí zo zahraničia, ktorí budú držiteľmi Digitálneho zeleného pasu, musí o tom informovať ostatné členské krajiny.

Ďalšími krokmi pred zavedením pasu budú politické rokovania o detailoch fungovania a využitia pasu, spolu so stanovením technických štandardov a riešenia. Mnohé a najmä južanské krajiny tlačia na čo najskoršie využitie tohto pasu kvôli turistickej sezóne, ktorá sa v niektorých krajinách začína už v máji.

Slobodu v cestovaní môže priniesť mobilná aplikácia

Alternatívou za očkovací pas môže byť aj univerzálna aplikácia, ktorej vývoj navrhla Medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu IATA. V tejto aplikácii by mal každý cestujúci informácie o svojom očkovaní aj o aktuálnej situácii v iných krajinách.

Ako ďalej informovalo prostredníctvom sociálnych sietí slovenské ministerstvo dopravy, cieľom pripravovanej aplikácie Travel Pass je poskytnúť garanciu bezpečnej leteckej dopravy tak štátom, ako aj samotným pasažierom.

Podľa rezortu dopravy dáta budú uložené len v mobilnom telefóne cestujúceho, letecké spoločnosti ani nikto iný k nim nebudú mať prístup. Pripravovaný systém bude schopný v reálnom čase aktualizovať meniace sa podmienky v rôznych krajinách. Aplikácia bude zadarmo dostupná pre všetkých používateľov smartfónov.

V článku boli využité materiály SITA.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP