V oblasti rozvoja 5G sietí narazil Huawei na veľký odpor mnohých krajín, ktoré ho zo svojej infraštruktúry vylúčili alebo mu takpovediac „zviazali ruky“. Platí to aj v prípade Švédska. Domovská krajina spoločnosti Ericsson taktiež vydala obmedzenia voči Huawei, no jeho konkurent sa ho paradoxne zastáva. Zvažuje dokonca odchod z domáceho trhu, informuje Gizmochina s odvolaním na švédsky portál In Swedish.

Mnohé krajiny v rámci Európy podľahli tlaku z USA a rozhodli sa obmedziť alebo úplne zakázať účasť čínskeho Huawei na vývoji a budovaní infraštruktúry 5G sietí. Miesto neho často vyberajú ako alternatívu technológie od jeho konkurentov. Tými najväčšími sú aktuálne Nokia a Ericsson, ktorí získali väčšinu kontraktov u operátorov.

Proti Huawei sa postavili mnohé krajiny

V prípade našich operátorov sú to práve títo dvaja dodávatelia, ktorí získali kontrakty u dvoch veľkých operátorov a čoskoro sa môže rozhodnúť aj ďalší hráč na trhu. S Nokiou totižto spolupracuje pri budovaní 5G slovenský Orange a Telekom zasa stavil na spomínaný Ericsson.

O2 aktuálne stále testuje viacero možností a operátor si vyberá okrem Nokie a Ericssonu aj medzi technológiami Huawei a ZTE. Od nich však už využíva zariadenia 4ka.

Zobraziť celú galériu (3)
TASR - Jaroslav Novák / SITA

Ani snaha niektorých tamojších operátorov o využitie zariadení od Huawei neovplyvnila rozhodnutie Slovenska postaviť sa proti tomuto čínskemu gigantovi. Odmietavý postoj voči Huawei zaujala prezidentka SR Zuzana Čaputová a veľké pochybnosti vyslovil aj šéf SIS.

Situácia v zahraničí pritom nie je vôbec lepšia. Huawei dostal zákaz participovať na rozvoji 5G sietí a využití svojich zariadení v kľúčovej infraštruktúre v mnohých krajinách. Medzi nimi nájdeme napríklad aj Belgicko, Veľkú Britániu, Francúzsko či Rumunsko. Viaceré členské štáty taktiež podpísali deklaráciu o 5G s USA.

Čínskej spoločnosti chce pomôcť švédsky konkurent. Vláde hrozí odchodom

Napriek snahe mnohých vlád a ich postaveniu voči Huawei sa zákazy nepozdávajú ani konkurentovi zo Švédska. Táto krajina zaviedla opatrenia proti čínskemu gigantovi ešte na jeseň minulého roka, neskôr sa spoločnosť voči tomuto kroku odvolala. Za nesprávny ho dokonca považuje aj šéf Ericssonu, ktorý tvrdí, že zákaz proti Huawei bude mať vplyv na celú EÚ.

Podľa jeho slov toto rozhodnutie úradov úplne ničí slobodnú súťaž a „zdravú“ konkurenciu, prezradil Borje Ekholm, v rozhovore pre Financial Times. Ericsson teraz navyše situáciu na domácom trhu vyostruje vlastnou podmienkou.

Ekholm totiž potvrdil, že pokiaľ sa zákazy voči Huawei nezrušia, spoločnosť zo Švédska odíde. Nie je však vôbec zvykom, aby sa nejaká firma postavila na stranu svojho konkurenta. O to viac, že je kvôli tomu ochotná opustiť domáci trh.

Šéf Ericssonu mal svoje rozhodnutie jednoznačne potvrdiť aj v správe pre ministerku obchodu Annu Hallbergovú, ktorú informoval, že spoločnosť odíde z krajiny, pokiaľ bude vláda naďalej uplatňovať voči Huawei a ZTE spomenuté zákazy a obmedzenia. Bude však zaujímavé sledovať ďalší vývoj už tak napätej situácie. Hallbergovej odpoveď totiž nahráva Ericssonu v jeho rozhodnutí.

Švédska ministerka obchodu totiž v odpovedi pre Ekholma informovala, že vláda nemôže zrušiť zákaz voči Huawei, ktorý prijal tamojší Úrad pre poštu a telekomunikácie na základe odporúčaní bezpečnostného oddelenia a ozbrojených síl. V boji proti tejto situácii dokonca Ericsson pristúpil k právnym krokom, chcel najať viacerých právnikov, ktorí by mohli pomôcť Huawei aspoň vo Švédsku, no nepodarilo sa.

V reakcii na tento neúspech Ekholm dodal, že v krajine je veľa „zbabelcov“. Zdá sa tak, že ani snaha konkurencie pomôcť čínskej spoločnosti nestačí a mnohé európske krajiny, vrátane Švédska, budú naďalej uplatňovať doterajšiu politiku a zákazy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP