Trend, ktorý smartfónový priemysel zasiahol ešte v minulom roku, sa za posledné mesiace rozšíril takmer do všetkých modelov aj od najznámejších výrobcov. „Notch“ však nepotešil používateľov a doteraz je často kritizovaným prvkom, ktorý už ale nemá v budúcnosti miesto, pretože ho prichádza nahradiť nové riešenie. Diery pre selfie fotoaparát sa majú stáť novým vývojovým stupňom smartfónov, ktorý sa rozšíri už v budúcom roku, no budú skutočne lepšou náhradou za výrez?

Prvý model, ktorý ukázal svetu, akým smerom sa budú smartfóny od polovice minulého roka uberať, bol Essential Phone ohlásený ešte v máji 2017. Tento u nás nie veľmi populárny kúsok načal nový trend, ktorý si rýchlo adoptovali aj ostatní výrobcovia. Z malého výrezu pre selfie kameru sa však stala „notchná“ mora. Šírka výrezov totiž s príchodom ďalších smartfónov, vrátane iPhonu X, značne narástla, čo mnohým používateľom prekážalo.

Výrezu zdá sa odzvonilo

Ako však vieme z minulosti, spoločnosti často nehľadia na požiadavky svojich zákazníkov, a tak sa so širokým výrezom vybrali na trh aj mnohé ďalšie známe mená tohto priemyslu. Neobišlo to teda ani Huawei, Xiaomi, Vivo, Oppo, OnePlus a ďalších producentov, ktorý si jednoducho „notch“ v displeji neodpustili. Výnimkou bol doteraz len Samsung. Neskôr sa začali rozmery tohto prvku upravovať a viaceré spoločnosti prišli s rôznymi riešeniami, ktoré mali z výrezu spraviť o čosi elegantnejší a menej výrazný zásah do obrazovky. Po viac ako roku sa však situácia začína meniť a posledné správy nám tak odhaľujú to, čo bude trendom už o pár mesiacov.

Zobraziť celú galériu (0)
samsung _dev/YouTube

Dlhšiu dobu sa šepká, že mnohí výrobcovia plánujú využiť dieru v displeji, kde umiestnia predný selfie fotoaparát a ostatné snímače schovajú pod tento panel. Svoju víziu nám načrtol aj Samsung na nedávnej konferencii, kde ukázal aj vizuálnu stránku svojich budúcich „Infinity“ obrazoviek. Týmto smerom sa však plánuje vydať aj Huawei, Lenovo a ďalší. V závere tohto roka sa tak začal závod o to, kto predstaví smartfón v dierou v displeji ako prvý.

Bude to ten správny krok vpred?

Súdiac podľa doteraz uniknutých renderov pripravovaných modelov, nie je toto riešenie práve najšťastnejšie. Vybrať selfie fotoaparát z výrezu a umiestniť ho do diery posunutej o pár milimetrov ale môže priniesť zopár výhod. Týmto krokom sa dosiahne väčší pomer obrazovky k telu smartfónu, avšak priestor okolo diery bude prakticky nepoužiteľný. Hoci tak bude okolo tohto prvku zobrazované pozadie, okolitá plocha je natoľko malá, že nebude plniť zrejme žiadnu úlohu. V prípade výrezu sme mohli po jeho bokoch vidieť aspoň notifikácie aplikácií a jednou časťou bol spojený s vrchným rámikom smartfónu.

Nenechaj si ujsť
Samsung ukázal, ako chce, aby vyzerali jeho smartfóny v budúcnosti

Diera obrazovky môže byť u budúcich modelov rušivejším prvkom ako napríklad malý „notch“ v tvare kvapky. Výrobcovia musia udržiavať príliv nových modelov, ktoré by zaujali zákazníkov. Takéto riešenie s dierou v obrazovke ale nemusí byť práve to najlacnejšie.

Spomeňme si, o koľko zvýšil ceny známy „notch“? Cenová politika spoločností sa za posledné mesiace razantne zmenila a viaceré z nich nasadzujú na svoje smartfóny skutočne vysoké ceny, ktoré hravo prekonávajú aj 4 cifry. Stále sú tu však takí, ktorí konkurenciu ohrozujú lacnejšími modelmi. Práve tí môžu v budúcnosti taktiež využiť dieru pre predný fotoaparát.

Výrobcovia smartfónov sa tak pomalými krokmi posúvajú k úplne bezrámikovej obrazovke, no dnešné technológie ešte nie sú dostatočne pripravené na to, aby všetko fungovalo tak ako by sme si predstavovali. Stále preto nájdeme vôkol displeja nejaký tenký rámik a výbava, ktorá bola súčasťou obrazovky, sa presúva do mechanicky ovládaných častí v konštrukcií. Každý tak hľadá novú cestu ako očariť zákazníka a priblížiť sa k jeho predstave bezrámikového smartfónu. V budúcom roku to bude práve diera v displeji, ktorá má nastoliť nový trend v tomto priemysle.

Prvé smartfóny s dierou v displeji prídu čoskoro

Medzi prvými adeptmi, ktorí sa tejto zmeny ujmú, môžu byť Samsung Galaxy S10, alebo z nižšej cenovej kategórie aj Huawei Nova 4 či dostupnejší model spoločnosti Honor. Kým niektoré novinky s dierou v obrazovke môžeme vidieť ešte do konca tohto roka, väčšina výrobcov sa odhodlá predstaviť takéto smartfóny až od roku 2019. Súhlasíš s touto zmenou, alebo sa ti viac pozdáva kontroverzný výrez obrazovky? Svoj názor môžeš vyjadriť aj v ankete nižšie.

Ktorý dizajn smartfónov sa ti páči viac?

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom