V relácii 60 Minutes stanice CBS vyjadril bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google svoj názor na budúcnosť umelej inteligencie. Podľa neho nahradí v najbližších 15 rokoch až 40 % pracovných miest.

Umelá inteligencia v najbližších rokoch otrasie globálnou ekonomikou. Aspoň to si myslí bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google, Kai-Fu Lee. Ten svojho času vyvíjal umelú inteligenciu pre Google, ale pracoval už aj pre Microsoft. Najnovšie svoje názory prezentoval v rozhovore pre stanicu CBS, na ktorý upozornil portál Futurism.

Umelá inteligencia bude najrýchlejšou priemyselnou revolúciou v histórii

V tomto rozhovore tiež prezradil, že podľa jeho názoru nahradí umelá inteligencia 40 % pracovných miest v najbližších 15 rokoch. Pre CBS tiež povedal: „Verím, že umelá inteligencia zmení svet viac ako čokoľvek v dejinách ľudstva. Viac ako elektrina.“ Lee ďalej vysvetlil, že AI umožní vytváranie nových priemyselných odvetví.

To v skratke znamená, že automatizácia sa za pomoci umelej inteligencie stane lacnejšia ako ľudská práca, keďže vytvorené pracovné miesta budú plne automatizované. Podľa Leeho bude táto vlna automatizácie rýchlejšia ako iné priemyselné revolúcie z minulosti a dokonca si myslí, že bude rýchlejšia ako bol kedysi samotný vynález a distribúcia parných strojov.

Dúfajme, že umelá inteligencia sa nestane nástrojom sledovania našich životov

Dôvod rýchleho nástupu umelej inteligencie je jasný. Jej algoritmy je možné jednoducho zdieľať medzi vývojármi po celom svete bez potreby výstavby zložitých infraštruktúr. Predsa len, nebude potrebné stavať železnice, budovať diaľnice či elektrické siete.

Podľa Leeho je však dôležité, ako a odkiaľ umelá inteligencia príde. Či to bude Amerika, alebo Čína, ktorá ju aktuálne využíva v aplikáciách ako WeChat. Tie poskytujú korporátom bohaté informácie o takmer všetkých aspektoch života používateľov. Veríme, že práve toto nebude osud umelej inteligencie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP