Elon Musk mal prednedávnom možnosť ocitnúť sa na summite v Dubaji, kde sa stretli všetci zástupcovia svetových vlád. Na tomto stretnutí sa viedli diskusie o budúcnosti ľudstva v nasledujúcich dekádach. 

Na zasadnutí Elon Musk spolu s ostatnými členmi svetových vlád diskutovali o budúcnosti, ktorú bude rozhodne tvoriť nami vyvíjaná umelá inteligencia. CEO Tesly, SpaceX či The Boring Company však vyzdvihol nebezpečný potenciál tejto technológie, ktorá svojou šikovnosťou čoskoro môže prekonať ľudstvo. K jej výskumu by sa malo pristupovať s vážnosťou a najmä opatrnosťou. On sám povedal: „Musíme byť pri vývoji umelej inteligencie opatrní. Musíme sa uistiť, že vedci, ktorí na nej pracujú ju budú schopní zvládnuť. Občas sa totiž stane, že výskumníci zanietení do svojej práce vôbec neberú do úvahy dôsledky, ktoré môže vyvolať.“ Okrem obáv správania sa umelej inteligencie Elon Musk hovoril aj o neustále sa rozširujúcej automatizácii a čoraz väčšej nezamestnanosti.

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Nová umelá inteligencia dokázala upraviť a prepísať vlastný kód, aby zvýšila svoju inteligenciu

Z dôvodu automatizácie výrobných podnikov, kde sú ľudia nahrádzaní robotmi, bude mať mnoho pracovníkov veľké problémy nájsť si nové zamestnanie. Kvôli tomuto rozširujúcemu sa problému budú čoskoro podľa neho musieť mnohé svetové vlády zaviesť pre svojich obyvateľov univerzálny príjem. Podľa Muska to už nie je len jedna z možností, ale priam nutnosť prijať takýto systém, pretože počet nezamestnaných sa bude čoraz viac zvyšovať. Na pracovné miesto bude mať veľký vplyv aj technológia autonómného riadenia. V priebehu nasledujúcich desaťročí môže ľudstvo dospieť do bodu, kedy bude celý dopravný systém plne autonómny. To všetko sa môže udiať už zhruba o 20 rokov a za ten čas môže na svete pribudnúť 12-15 % nezamestnaných obyvateľov. Tieto alarmujúce čísla už donútili niektoré vlády konať.

Napríklad vo Fínsku poskytne Federálna inštitúcia sociálneho zabezpečenia, Kela, náhodne vybraným 2000 obyvateľom každý mesiac plat 560 € bez dane. Podobným smerom sa vydala aj firma zakladateľa spoločnosti eBay. Tá na vytvorenie univerzálneho systému základného príjmu v Keni vyhradila viac ako 430 000 €. Zavedenie takýchto príjmov však vyvoláva filozofické otázky o potrebách človeka. Bude ho svet ešte stále potrebovať? Mnoho ľudí sa cíti potrebnými práve vďaka práci, ktorú majú. Ak však o ňu prídu, aký zmysel bude mať ich život? Budú sa ešte cítiť potrební? Tieto otázky sú zatiaľ len na teoretickej úrovni, no keďže doba ide vpred nesmierne rýchlym tempom, netreba tieto témy odsúvať na vedľajšiu koľaj. Pokiaľ by ťa dianie na tomto summite zaujímalo, môžeš si ho pokojne pozrieť na priloženom videu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP