Umelá inteligencia sa v súčasnej dobe uberá míľovými krokmi vpred. Obzvlášť tá v automobiloch dnes už dokáže ovládať vozidlo lepšie ako človek. Vrcholom umelej inteligencie je ale schopnosť upravovať svoj vlastný kód pre zvýšenie efektivity a a presne to nová AI dokáže.

Táto novinka sa v skratke dokáže učiť z menších a jednoduchých príkladov a v budúcnosti môže byť použitá takmer všade. Či už pôjde o autonómne autá alebo smartfóny. Staršie typy umelej inteligencie využívajú opakovanie dát, pomocou ktorého sa učia. Deep-learning algoritmus využíva elementárne poznatky, ktoré neskôr spája a aplikuje ich na rozličné situácie. V praxi to znamená, že AI dostáva informácie o tom, keď je napríklad obloha modrá. Môže potom napríklad rozoznať obrázky, na ktorých sa nachádza obloha, nakoľko vie, že je obloha modrá.

zdroj fotografie: Gamalon

Spravili malú revolúciu

Startup Gamalon však prišiel s úplne novou technikou. Nazval ju „Bayesovská syntéza programu“. Tá je pomenovaná podľa matematika Thomasa Bayesa, ktorý v 18. storočí vytvoril algoritmus pravdepodobnosti. Umelá inteligencia je teda naprogramovaná tak, že v kóde sa namiesto premenných využívajú pravdepodobnosti. A ako sme už spomínali v úvode, táto umelá inteligencia si dokáže upraviť svoj vlastný kód.

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia Facebooku si nenazdajky vytvorila svoj vlastný unikátny jazyk

Aj keď je technika pravdepodobnostného programovania ešte len v začiatkoch, práve táto umelá inteligencia, ktorá ju využíva, má skutočne obrovský potenciál. Výskumník Brendan Lake tvrdí, že to bude mať obrovský dopad na automatizáciu vývoja algoritmov strojového učenia. CEO Gamalonu ukázal demo aplikáciu, ktorá pracuje na danom algoritme. Tá sa dosť podobá na aplikáciu Google, ktorá dokáže predpovedať obrázok, ktorý chceš nakresliť.

Rozpoznávanie objektov na fotografiách je fascinujúce

zdroj fotografie: Gamalon

Aplikácia od spoločnosti Gamalon funguje tak, že identifikuje kľúčové vlastnosti objektu. Nezáleží na tom, čo aplikácia už v minulosti rozpoznala. Napríklad, ak nakreslíš štvorec s trojuholníkom hore, ide pravdepodobne o dom a aplikácia to rozpozná. Spoluzakladateľ Ben Vigoda vidí v tejto technológii obrovský potenciál. Napríklad by už smartfóny a počítače nemuseli zdielať údaje s veľkými spoločnosťami, aby dokázali zistiť záujmy používateľa. Potenciál tejto technológie tu teda určite je, stačí ho už len naplno využiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú