Umelá inteligencia sa v súčasnej dobe uberá míľovými krokmi vpred. Obzvlášť tá v automobiloch dnes už dokáže ovládať vozidlo lepšie ako človek. Vrcholom umelej inteligencie je ale schopnosť upravovať svoj vlastný kód pre zvýšenie efektivity a a presne to nová AI dokáže.
Táto novinka sa v skratke dokáže učiť z menších a jednoduchých príkladov a v budúcnosti môže byť použitá takmer všade. Či už pôjde o autonómne autá alebo smartfóny. Staršie typy umelej inteligencie využívajú opakovanie dát, pomocou ktorého sa učia. Deep-learning algoritmus využíva elementárne poznatky, ktoré neskôr spája a aplikuje ich na rozličné situácie. V praxi to znamená, že AI dostáva informácie o tom, keď je napríklad obloha modrá. Môže potom napríklad rozoznať obrázky, na ktorých sa nachádza obloha, nakoľko vie, že je obloha modrá.
Spravili malú revolúciu
Startup Gamalon však prišiel s úplne novou technikou. Nazval ju „Bayesovská syntéza programu“. Tá je pomenovaná podľa matematika Thomasa Bayesa, ktorý v 18. storočí vytvoril algoritmus pravdepodobnosti. Umelá inteligencia je teda naprogramovaná tak, že v kóde sa namiesto premenných využívajú pravdepodobnosti. A ako sme už spomínali v úvode, táto umelá inteligencia si dokáže upraviť svoj vlastný kód.

Umelá inteligencia Facebooku si nenazdajky vytvorila svoj vlastný unikátny jazyk
Aj keď je technika pravdepodobnostného programovania ešte len v začiatkoch, práve táto umelá inteligencia, ktorá ju využíva, má skutočne obrovský potenciál. Výskumník Brendan Lake tvrdí, že to bude mať obrovský dopad na automatizáciu vývoja algoritmov strojového učenia. CEO Gamalonu ukázal demo aplikáciu, ktorá pracuje na danom algoritme. Tá sa dosť podobá na aplikáciu Google, ktorá dokáže predpovedať obrázok, ktorý chceš nakresliť.
Rozpoznávanie objektov na fotografiách je fascinujúce
Aplikácia od spoločnosti Gamalon funguje tak, že identifikuje kľúčové vlastnosti objektu. Nezáleží na tom, čo aplikácia už v minulosti rozpoznala. Napríklad, ak nakreslíš štvorec s trojuholníkom hore, ide pravdepodobne o dom a aplikácia to rozpozná. Spoluzakladateľ Ben Vigoda vidí v tejto technológii obrovský potenciál. Napríklad by už smartfóny a počítače nemuseli zdielať údaje s veľkými spoločnosťami, aby dokázali zistiť záujmy používateľa. Potenciál tejto technológie tu teda určite je, stačí ho už len naplno využiť.
Teraz čítajú

VIDEO Slovenský AeroMobil vzlietol. Firma odhalila zábery z testov, predaj odštartuje o 2 roky

VIDEO Žiadna Tesla ani „luxusný Nemec“. Prvá automobilka posiela na cestu auto s 3. úrovňou autonómneho riadenia

PRIPOMIENKA Nová Škoda Fabia odhaľuje detaily: Takéto motory a technológie dostane, bude ale priestrannejšia aj bezpečnejšia

Obrovský bezpečnostný pokrok. Podmorský kábel Google využili na detekciu zemetrasenia, pri testoch fungovali príkladne

Peugeot zmenil svoje logo. Symbolizuje zameranie sa na väčšiu eleganciu a prioritu elektrifikácie
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Môže za smrť 14 ľudí a NASA musela klamať, aby vôbec fungoval. Toto je príbeh Raketoplánu

Euro Truck Simulator 2 dostane veľké rozšírenie. Vodiči sa konečne pozrú aj na východ Európy

Klimatická zmena nás nezabije. Ešte predtým sa ľudstvo udusí kvôli kríze, ktorá je doslova za rohom

V Bratislave vznikol podnik s najpálivejšími krídelkami na Slovensku. Recepty si vymýšľajú sami a Slováci ich milujú
